eReport.sk
Premiér Eduard Heger Foto: tasr

Heger vyhlásil: Slovensko žiada prvú platbu z Plánu obnovy vo výške takmer 460 mil. eur

Slovensko žiada o prvú platbu z Plánu obnovy vo výške takmer 460 miliónov eur. Podarilo sa k tomu splniť všetkých požadovaných 14 míľnikov. Vyhlásil to v piatok premiér Eduard Heger (OĽANO).

Pripomenul, že vláda pri plnení plánu čelí mnohým negatívnym okolnostiam, ako je pandémia nového koronavírusu, s ním spojená ekonomická kríza, ďalej energetická kríza, vojna na Ukrajine, či rastúca inflácia. Napriek týmto krízam dosiahla požadované výsledky. “Splnili sme všetkých 14 míľnikov, ktoré sme potrebovali splniť na to, aby sme mohli dnes odovzdať žiadosť o platbu takmer 460 miliónov eur,” vyzdvihol na tlačovej konferencii Heger a ocenil všetkých, ktorí sa na tom podieľali.

Zároveň upozornil, že samotné reformy sú len jednou časťou Plánu obnovy. Dôležité je aj následné využitie peňazí. “Tie peniaze, ktoré dostávame, sú tu na to, aby sme ich investovali na kvalitnejšie služby pre občanov. Investície sa budú týkať viacerých oblastí, napríklad vzdelávania, infraštruktúry, modernizácie nemocníc, zatepľovania rodinných domov,” priblížil premiér.

Európska komisia má teraz dva mesiace na posúdenie žiadosti, potom to posunie na Radu, ktorá má ďalší mesiac na schválenie. “Po troch mesiacoch, ak bude vyjadrenie kladné, na Slovensko pritečú peniaze z prvej žiadosti o platbu,” priblížila generálna riaditeľka sekcie Plánu obnovy na Úrade vlády SR Lívia Vašáková. Ide o prvú žiadosť zo série celkovo desiatich v najbližších rokoch, do ktorých je rozdelený Plán obnovy.

Bude vás zaujímať:

  1. Predseda opozičnej strany Smer-SD Robert Fico.
  2. Robert Fico medzi občanmi, ktorí ho prišli podporiť pred NR SR.
  3. Šimpanz so samopalom, ktorého mal Baránek na mysli.

“Slovensko plánuje podať v druhej polovici roka ešte druhú žiadosť o platbu vo výške 815 miliónov eur,” avizovala Vašáková s tým, že Slovensko je medzi prvými členskými krajinami v celom procese. Boli sme 5. pri predkladaní Plánu obnovy a teraz sme 7. krajina, ktorá si podá žiadosť o platbu.

Zdroj: Tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Heger vyhlásil: Slovensko žiada prvú platbu z Plánu obnovy vo výške takmer 460 mil. eur

Odoberať
Upozorniť na
guest
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport

Zaujímavosti