eReport.sk
Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO).
Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO). Foto: tasr

VIDEO Na Slovensko prišlo už vyše 80-tisíc ľudí z Ukrajiny! Mikulec reagoval z Bruselu


Ministri vnútra členských štátov Európskej únie vo štvrtok v Bruseli schválili aktiváciu smernice EÚ o dočasnej ochrane pre migrantov z Ukrajiny. Z hľadiska slovenskej legislatívy sa nič nemení, uviedol minister vnútra Roman Mikulec. Z Bruselu o tom informuje spravodajca TASR.

Mikulec už v nedeľu (27. 3.) svojich európskych kolegov informoval, že Slovensko novelizovalo zákon o poskytovaní dočasného útočiska, čím o niekoľko dní predbehlo Európsku komisiu s jej návrhom na aktiváciu smernice z roku 2001.

Ukrajinský minister obrany požaduje striktné riešenia

„Tá smernica je iná v tom, že to dočasné útočisko bude pre občanov Ukrajiny a ich rodinných príslušníkov. Doplnilo sa tam, že to platí aj pre ľudí z tretích krajín, ktorí už ale mali udelené dočasné útočisko alebo iný druh medzinárodnej ochrany na území Ukrajiny. Netýka sa to ľudí, ktorí mali krátkodobé pobyty na Ukrajine, študentov alebo pracujúcich. To zostáva, tak ako to máme aj v slovenskej legislatíve,“ vysvetlil minister.

VIDEO Mikulec o dohode o smernici EÚ na dočasnú ochranu utečencov

Mikulec pripomenul, že počas bruselských rokovaní sa ich účastníci telemostom spojili s ukrajinským ministrom obrany Oleksijom Reznikovom, ktorý ich informoval o najnovšom vývoji udalostí – o obliehaní Kyjeva, o bombardovaní a vyľudňovaní miest a o ľuďoch, ktorí potrebujú okamžitú pomoc, lebo im dochádza jedlo a voda.

„Požiadal nás o striktné riešenia vo vzťahu k Ruskej federácii a o vytvorenie humanitárneho koridoru a zaslanie humanitárnej pomoci na Ukrajinu“, uviedol Mikulec.

Mikulec hovorí o dosiahnutí konsenzu

Podotkol, že v tieni tohto emotívneho vystúpenia ministri rokovali o podobe smernice, pričom rokovania boli náročné a došlo k určitým zmenám v jej znení. Smernica pôvodne dávala širšiu možnosť jej uplatňovania, ako však Mikulec upozornil, Slovensku sa spolu s Poľskom, Českou republikou a Rakúskom podarilo dosiahnuť konsenzus, ktorý bol nakoniec aj schválený.

Zdôraznil, že po štvrtkovej politickej dohode ministrov bude nasledovať jej technické doladenie.

Podporu vraj cítiť aj na politickej úrovni

Ministri vnútra členských štátov EÚ vo štvrtok schválili aktiváciu smernice EÚ o dočasnej ochrane pre migrantov z Ukrajiny. Vo všeobecnejšej rovine sa však venovali aj otázkam, ako novú utečeneckú vlnu zvládnuť a pomôcť tým krajinám, ktorú sú jej najviac vystavené.

Mikulec zdôraznil, že aj štvrtkové rokovania Rady ministrov boli v jasnom posolstve podpory a solidarity s Ukrajinou a s ľuďmi, ktorí utekajú pred vojnou, pričom vyjadrenia solidarity zazneli aj pre krajiny, ako je Slovensko, ktoré sú v prvej línii náporu utečencov.

„Máme veľmi veľa ponúk z iných krajín na zabezpečenie vecí, ktoré by sme potrebovali, a sme v spojení s Európskou komisiou,“ opísal situáciu minister po tom, ako sa Slovensko rozhodlo aktivovať mechanizmus EÚ v oblasti civilnej ochrany.

Pripomenul, že túto podporu cítiť aj na politickej úrovni, lebo pred dvoma dňami Slovensko navštívila eurokomisárka pre vnútorné záležitosti Ylva Johanssonová a vo štvrtok do Bratislavy zavítala aj predsedníčka eurokomisie Ursula von der Leyenová. Dodal, že on sám je v kontakte s ministrami z iných európskych krajín a bude zvažovať všetky ponuky, ktoré Slovensko dostáva.

Na Slovensko prišlo už vyše 80-tisíc ľudí z Ukrajiny

„Pripravujeme sa aj na to, že tých ľudí, ktorí prichádzajú na Slovensko, bude pravdepodobne viac. Do dnešného dňa prišlo na Slovensko niečo vyše 80.000 ľudí z Ukrajiny. Mnohí pokračovali ďalej, do Českej republiky a do iných krajín,“ vysvetlil.

Mikulec za dôležité považuje, že solidarita vyjadrená inými krajinami EÚ je najmä o pomoci pre ľudí z Ukrajiny, ale ak by nastala situácia, že Slovensko bude mať viac utečencov s dočasným pobytom, ako dokáže zvládnuť, tak iné krajiny sú ochotné Slovensku pomôcť.

VIDEO Mikulec o vojne na Ukrajine a napĺňaní smernice EÚ na ochranu utečencov

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Žena s nechtami namaľovanými v národných farbách Ukrajiny
  2. Jaroslav Naď
  3. Je pravda na poslednom mieste?
  4. Členovia ruskej delegácie, hlavný vyjednávač Vladimir Medinskij (vľavo), poslanec ruskej štátnej Dumy Leonid Sluckij (tretí sprava), ruský veľvyslanec v Bielorusku Boris Gryzlov (druhý sprava) a námestník ruského ministra obrany Alexander Fomin.
  5. Vladimir Putin
  6. Jeden z utečencov, ktorého vyjadrenie zverejnila slovenská polícia.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Na Slovensko prišlo už vyše 80-tisíc ľudí z Ukrajiny! Mikulec reagoval z Bruselu

KOMENTOVALI STE: