eReport.sk
Minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) počas tlačovej konferencie na tému Pomoc rodinám.
Minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) počas tlačovej konferencie na tému Pomoc rodinám. Foto: tasr

VIDEO Matovič obvinil Sulíka z vlastizrady: Chce chrániť majiteľov Slovnaftu z Maďarska!

Alternatívou k zavedeniu navrhovanej mimoriadnej dane z rozdielu medzi cenami na Slovensku spracovanej ruskej ropy a ropy typu Brent, je zavedenie cenovej regulácie na motorové palivá. Pred stredajším zasadnutím vlády to povedal minister financií Igor Matovič (OĽANO). O návrhu na zavedenie novej dane pre rafinériu Slovnaft by mala rokovať vláda, koaličná SaS však podľa jej predsedu a ministra hospodárstva Richarda Sulíka plánuje návrh vetovať.

„Ak to Sulík chce vetovať a ostatní koaliční partneri povedia, že si necháme iba tak utiecť 300 miliónov zo štátneho rozpočtu, lebo Sulík chce chrániť majiteľov Slovnaftu z Maďarska, tak v tom prípade my na ministerstve financií (MF) spustíme reguláciu v duchu ako v Maďarsku,“ povedal Matovič.

VIDEO Matovič: Konanie Sulíka v súvislosti s cenami palív hraničí s vlastizradou

Matovič v utorok (17. 5.) oznámil, že plánuje predložiť návrh na zavedenie novej dane, ktorá by sa mala týkať zvýšeného rozdielu medzi cenami ruskej ropy a ropy typu Brent. Slovnaft podľa ministra mesačne zarába iba na tomto rozdiele mesačne okolo 100 miliónov eur. Od novej dane si minister sľubuje prínos do štátneho rozpočtu vo výške okolo 300 miliónov eur ročne.

Sulík oznámil, že zvyšovanie akýchkoľvek daní je pre SaS „červenou čiarou“ a bude návrh vetovať. Nová daň by sa podľa neho automaticky premietla do zvýšenej ceny motorových palív, čo však Matovič odmieta a odvoláva sa na ústnu dohodu s vedením rafinérie.

VIDEO Ceny pohonných hmôt – Ministri Sulík a Matovič pred rokovaním vlády

Hnutie Sme rodina nemá problém s vecným aplikovaním návrhu na zdanenie lacnejšej ruskej ropy. Vyhlásil to v stredu pred rokovaním vlády minister práce Milan Krajniak (Sme rodina). Zároveň je podľa neho otázne, či sa dá na toto opatrenie uplatniť veto, keďže je to dohodnuté so subjektom, ktorého sa to týka.

Krajniak: Je otázne, či na toto sa dá dať veto

„Videl som ten návrh aj v legislatívnej podobe a vo vecnej som o ňom vedel skôr,“ priblížil Krajniak. Skonštatoval, že keď dá niekto veto, tak to platí. Prípad Slovnaftu je však podľa neho iný. Podotkol, že tento návrh má „zastropovať“ ceny benzínov na úroveň spodnej tretiny cien v Európskej únii (EÚ).

„Súčasťou toho by bola garancia, že ľudia na Slovensku nebudú mať ceny benzínu vyššie, ako, dajme tomu, že je v priemere tá jedna tretina najnižších cien a súčasne by to bol značný príjem pre štátny rozpočet, ktorý sa dá použiť na pomoc ľuďom. Takže je otázne, či na toto sa dá dať veto, keďže je to vlastne po dohode s tým subjektom, ktorého sa to týka,“ poznamenal.

Minister práce hovoril aj o zvýšení prídavku na dieťa

Minister práce na stredajšie rokovanie predložil aj jednorazové zvýšenie prídavku na dieťa. Priblížil, že 327.417 rodín je s jedným dieťaťom, alebo sú to rodičia, kde jeden si uplatňuje prídavok na jedno dieťa a druhý na druhé dieťa, 253.194 rodín dostane 200 eur, lebo majú dve deti, 57.326 rodín dostane 300 eur a 21.192 rodín dostane 400 eur a viac. Potvrdil, že na tomto návrhu je dohoda v koalícii.

VIDEO Krajniak: Kabinet by mal na rokovaní schváliť pomoc rodinám

Diskutovať na vláde budú podľa Krajniaka aj o ďalších návrhoch pomoci. Návrh, ktorý predstavila SaS, si dal prepočítať Inštitútom pre sociálnu politiku. „To, čo SaS predstavila, keď sme to prepočítali, je to nekrytých 900 miliónov eur,“ vyčíslil s tým, že viac ako 500 miliónov eur v budúcom roku by bol náklad na úkor miest a obcí, čo je podľa neho rovnaká suma, s ktorou počíta aj návrh na podporu rodín.

Dodal, že sú tri možnosti, ako kryť pomoc ľuďom, a Sme rodina je pripravená podporiť ktorúkoľvek z nich alebo ich kombináciu. Jednou z možností je podľa Krajniaka znížiť výdavky na investície v tomto a budúcom roku, ďalšou je ísť čiastočne na deficit a treťou sú dodatočné príjmy.

Related Posts

  1. Na ilustračnej snímke fabrika na spracovanie ropy.
  2. Na kombosnímke zľava líder OĽANO Igor Matovič a šéf SaS Richard Sulík.
  3. Letecká snímka areálu firmy Bukóza Holding, a. s. v Hencovciach (ilustračné foto).
  4. Minister hospodárstva SR Richard Sulík (SaS) počas 79. rokovania vlády SR 11. mája 2022 v Bratislave.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Matovič obvinil Sulíka z vlastizrady: Chce chrániť majiteľov Slovnaftu z Maďarska!

Odoberať
Upozorniť na
7 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti