eReport.sk
Vojak odnáša petičné hárky za vyhlásenie referenda o predčasných voľbách do Prezidentského paláca v Bratislave v pondelok 3. mája 2021.
Ilustračné foto: tasr

Referendum v nedohľadne: SaS chce stopku pre smerácky návrh, ľudia im vynadali

Po tom, čo Ústavný súd skonštatoval, že by referendum o skrátení volebného obdobia bolo protisústavné, snažili sa politici o zmenu ústavy. O smeráckom návrhu sa však zrejme nebude rokovať už v septembri, ako sa pôvodne myslelo.

„Ústavnoprávny výbor NR SR konštatoval, že návrh poslancov za SMER-SD na zmenu ústavy, ktorou by sa umožnilo konanie referenda o skrátení volebného obdobia NR SR, je podaný v tej istej veci ako neschválený návrh poslanca Tomáša Tarabu na zmenu ústavy, ktorou by sa umožnilo konanie referenda o skrátení volebného obdobia NR SR,“ povedal poslanec za SaS Ondrej Dostál, podľa ktorého smerácky návrh nebol podaný v súlade s rokovacím poriadkom. A hneď aj vysvetlil prečo.

Dostál uviedol, že ak bude Kollár rešpektovať odporúčanie výboru, o smeráckom návrhu sa bude rokovať až v decembri. – Foto: tasr

„Ak pán predseda NR SR Boris Kollár bude rešpektovať odporúčanie ústavnoprávneho výboru, čo pevne verím, že bude, tak nezaradí návrh poslancov Smeru na septembrovú schôdzu a NR SR by o ňom nemala rokovať. Návrh zákona v tej istej veci bude možné podať najskôr 29. decembra 2021, keď uplynie šesťmesačná lehota od neschválenia návrhu poslanca Tarabu,“ dodal Dostál. Za jeho slová sa postavila aj strana SaS. „Smerácka novela ústavy by mala dostať stopku,“ uviedli. Ich postoj však vytočil niektorých fanúšikov.

Predseda strany SMER-SD Robert Fico.

Smeráci chceli kvôli referendu meniť ústavu. Zrejme to ešte chvíľu potrvá. – Foto: tasr

„Ale áno, stopku…Veď kto by sa už chcel vzdať korýt, že?“ rozčúlil sa jeden z nich. „Sa bojíte toho referenda ako čert svätenej vody to vidia všetci,“ pridal sa ďalší. Nakoniec bolo podobných komentárov neúrekom. „Zjavne viacerí z vás nechcú rozumieť tomu, že zákony dačo hovoria a teda ich treba dodržiavať,“ začali poučovať liberáli fanúšikov. „Aj keď sa nám nepáči, že má cesta nejakú maximálnu rýchlosť, treba rýchlosť dodržiavať. V tomto prípade sa tiež nedá ísť rýchlejšie a podávať zákony hore-dole podľa ľubovôle. Ak je raz pravidlo, že v rovnakej veci sa nerokuje, tak sa nerokuje. Bodka. Ak drahí poslanci za Hlas, Smer a Kotlebu chceli, aby ten zákon prešiel, mali zaň hlasovať pred mesiacom,“ dodali zo SaS. Lenže všetko je teraz v rukách šéfa parlamentu Borisa Kollára a ten môže rozhodnúť, že sa predsa len nebude riadiť odporúčaním parlamentného výboru.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport