eReport.sk
Robert Fico s advokátmi počas tlačovky.
Robert Fico s advokátmi počas tlačovky. Foto: eReport

VIDEO Fico redaktorovi televízie: Dajte si večer s kamarátmi z Aktualít poldeci, nech „kápnu božskú“!

Predseda sociálnych demokratov Robert Fico sa na spoločnej tlačovej konferencii s advokátmi dostal do sporu s redaktormi, najmä s Adelom Ghannamom z TV Markíza. Redaktor Markízy sa snažil otvoriť diskusiu o obsahu nahrávok, čo Fico rázne odmietol s odkazom na rozhodnutie krajskej prokuratúry v Nitre a generálnej prokuratúry, ktoré označili nahrávky za nelegálne a nepoužiteľné v žiadnom inom konaní.

Samotnému Ghannamovi odkázal, že by mu na základe jeho aktivity v tejto veci želal, aby sa večer pozrel v televízii na seba, ako sa baví s inými ľuďmi o súkromných veciach. Zároveň dodal, že by mal začať robiť skutočnú novinársku prácu a radšej zistiť, kto tieto nahrávky odniesol do médií.

Veď ten policajt a prokurátor, ktorý to priniesol médiám porušil hrubo zákon. Ako môžete chrániť týchto ľudí?

Pýtal sa Fico novinára.

„Ako prvé to zverejnili Aktuality. Dajte si večer s kamarátmi z Aktualít poldeci a povedzte kamarátom z tohto média, však kápnite božskú, kto vám to sem doniesol? Robte si poriadne svoju robotu,“ odkázal Fico redaktorovi z TV Markíza.

Ochrana zdroja nemá byť ospravedlnenie pre zločin

V konflikte s novinárom Fico odkázal na to, že novinári nemôžu mať svätú povinnosť chrániť nejaký zdroj v podobe policajta alebo prokurátora, ak ten očividne pácha svojim konaním trestný čin.

Na tomto hrubom porušení zákonov ste participovali aj vy médiá, keď ste šírili úplne neškodné súkromné rozhovory, ktoré nemali byť nikdy zverejnené,

odkázal Fico žurnalistom.

„Prestaňte sa skrývať za to, že máte svätú povinnosť chrániť nejaký zdroj. Od začiatku do konca je to štátny a politický terorizmus. Ak chcete tento terorizmus kryť tým, že budete hovoriť, že máte povinnosť kryť nejaký zdroj, policajta, prokurátora. Veď ten policajt a prokurátor, ktorý to priniesol médiám porušil hrubo zákon. Ako môžete chrániť týchto ľudí? Otázka je, či vy nepáchate nejakú trestnú činnosť spolupáchateľstva?“ -naznačil Fico na adresu redaktora.

Na základe toho, že mnohé veľké médiá tieto nahrávky šírili, aj keď vedeli, že sú nelegálne, dopustili sa podľa Fica spoluzodpovednosti za trestný čin.

„V tom čase už nahrávky lietali po médiách a ste ich vysielali od rána do večera, veď to je hrubé porušenie zákonov a na tomto hrubom porušení zákonov ste participovali aj vy médiá, keď ste šírili úplne neškodné súkromné rozhovory, ktoré nemali byť nikdy zverejnené,“ uzavrel Fico.

Na tlačovke boli aj advokáti Gašpar a Para

V kauze odposluchov z poľovníckej chaty treba preveriť prípadnú trestnoprávnu zodpovednosť orgánov činných v trestnom konaní (OČTK). Zhodli sa na tom na spoločnej tlačovke líder Smeru-SD Robert Fico a advokáti Marek Para s Pavlom Gašparom, ktorí sa na nahrávkach zhovárali. Fico informoval, že v tejto veci už podal trestné oznámenie a obrátil sa aj na Európsku komisiu (EK).

GALÉRIA – Foto: eREport

„Tvrdíme, že došlo k porušeniu trestného zákona, k spáchaniu trestného činu zneužívania právomocí verejného činiteľa, marenia spravodlivosti, k trestnému činu ohýbania práva,“ uviedol Fico. Cieľom celej kauzy bolo podľa neho vyhotoviť záznamy, ktoré by sa použili v trestnom konaní, či získať dôkazy na politickú diskreditáciu ľudí, ktorí v minulosti na rôznych úrovniach spolupracovali so Smerom-SD.

Smer už celú vec postúpil eurokomisii

Podčiarkol, že posunutím nahrávok médiám došlo k hrubému porušeniu zákona. Aj keby boli zákonné, podľa Fica na nich nie je nič, čo by mohlo viesť k trestnoprávnej zodpovednosti aktérov. Myslí si, že by sa súčasnou situáciou na Slovensku mala zaoberať Európska komisia. Pripomenul, že Smer-SD sa na ňu nedávno obrátil s podaním a bude ho dopĺňať.

To, čo predviedli vybraní vyšetrovatelia a prokurátori, ako oklamali ešte aj sudcu, ktorý vydal príkaz na vyhotovenie obrazovo-zvukových záznamov, to je typický prejav politického terorizmu.

Robert Fico, šéf Smeru.

„Podal som na Európsku komisiu podanie v súlade so zmluvou o EÚ, kde žiadam, aby Európska komisia začala skúmať niektoré parametre právneho štátu na Slovensku. Aj tento prípad po rozhodnutí krajskej prokuratúry a generálnej prokuratúry, že ide o nezákonné nahrávky len potvrdzuje, v akom hlbokom úpadku je právny štát a Slovensku. Budem preto toto podanie dopĺňať a tlačiť na Európsku komisiu, aby sa začala pozerať na to, čo sa deje na Slovensku. Advokáti si robia poctivo svoju prácu, majú mať zaručenú dôvernosť rozhovorov, čo však bolo v tomto prípade zo strany štátu porušení. Ak sa to deje verejne činným osobám, dá sa nad tým zo strany verejnosti prižmúriť oko, tento prípad však dokazuje, že sa to môže diať aj bežným ľuďom, a to je veľmi nebezpečné,“ vysvetlil trojnásobný expremiér.

„Policajti si v budove NAKA vymýšľali trestné stíhania“

Aktuálnu situáciu na Slovensku označil za éru tmy, keď dochádza k manipulovaniu vyšetrovaní a výpovedí kajúcnikov. Myslí si, že po jej skončení sa nebude posudzovať trestnoprávna zodpovednosť viacerých aktuálne obvinených osôb, ale skupiny „politicky angažovaných“ vyšetrovateľov najmä z Národnej kriminálnej agentúry (NAKA), skupiny prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry i skupiny sudcov, ktorá sa mohla dopustiť trestného činu ohýbania práva.

Brat pána Juhása, politicky angažovaného vyšetrovateľa, komplet vymyslel trestnú činnosť, ktorá sa týka pytliactva. Zašiel dokonca až tak ďaleko, aby navýšil skutkovú podstatu, že si vymyslel používanie zbrane.

Robert Fico, šéf Smeru.

„Trestný systém, ktorý dnes na Slovensku vedie pán Lipšic a jemu podobní je založený na princípe udavačov, na vymýšľaní trestných vecí a korumpovaní udavačov,“ podčiarkol Fico. Zároveň dodal, že „policajti si priamo v budove NAKA vymýšľali trestné stíhania, radili udavačom ako utiecť policajnej sledke, a dokonca radili a pomáhali udavačom tak, že prerušili policajný zásah, ktorý mal viesť k zadržaniu troch ľudí z kriminálneho prostredia, ktorí preukázateľne páchali trestnú činnosť. Všetko toto bolo riadne potvrdené,“ uviedol Fico. 

Šéf Smeru hovorí o ohýbaní práva

Hrubé zneužívanie trestného práva na boj proti opozícii je podľa Fica realita Slovenska od roku 2020 až do dnešných dní. „Táto éra tmy, ktorá dnes na Slovensku v právnom štáte je, sa skončí tak, že ak sa bude posudzovať trestnoprávna zodpovednosť, tak to nebude o tých ľuďoch, ktorí sú dnes obvinení alebo vo väzbe, ale bude sa posudzovať trestnoprávna zodpovednosť skupiny politicky angažovaných vyšetrovateľov, najmä na NAKA; skupiny prokurátorov, najmä tých spojených so špeciálnou prokuratúrou, a tiež skupiny sudcov, kde sa bude posudzovať trestný čin ohýbania práva,“ konštatoval šéf Smeru.  

„Oklamali ešte aj sudcu“

Rozhodnutie krajskej prokuratúry v Nitre o tejto kauze podľa R. Fica povedalo úplne všetko a je trestuhodné, ako sa média snažia zahmlievať problém, ktorý tu na Slovensku máme. Články, ktoré sa objavujú v médiách nesmerujú k podstate veci. „Podstata veci v tomto ohľade je, že tu existuje štátny a politický terorizmus za zneužitia prostriedkov štátnej moci v boji proti opozícii. To, čo predviedli vybraní vyšetrovatelia a prokurátori, ako oklamali ešte aj sudcu, ktorý vydal príkaz na vyhotovenie obrazovo-zvukových záznamov, to je typický prejav politického terorizmu,“ odkazuje R. Fico. 

Chceli získať dôkazy, ktoré mali politicky diskreditovať ľudí, ktorí v minulosti spolupracovali so stranou SMER – SD.

Robert Fico, šéf Smeru.

V prípadoch, ktoré vedie a dozoruje špeciálna prokuratúra vo veci ľudí, ktorí sú dnes obvinení alebo vo výkone väzby a sú spájaní s bývalou vládou, má ohromne slabú dôkaznú situáciu. „Tá dôkazná situácia je tak chabá, že musia siahať po udavačoch, motivovať ich štátnou korupciou a pripravovať ich konkrétne výpovede a chrániť ich. A keď ide o ich ochranu, tak si vyšetrovatelia NAKA vymyslia obvinenie voči predstaviteľom inšpekcie na ministerstve vnútra, aby diskreditovali ich prácu,“ upozornil Fico.   

Vyšetrovateľ podľa lídra Smeru zašiel naozaj ďaleko

„Cieľom spomínanej kauzy ´Jeleň´ preto bolo vyhotoviť také záznamy, ktoré budú okamžite použité v trestnom konaní. Aj preto si vyšetrovateľ, ktorý to mal na starosti, zhodou okolností brat pána Juhása, politicky angažovaného vyšetrovateľa, komplet vymyslel trestnú činnosť, ktorá sa týka pytliactva. Zašiel dokonca až tak ďaleko, aby navýšil skutkovú podstatu, že si vymyslel používanie zbrane, ale aby toto bola priťažujúca okolnosť, mohlo by to byť len vtedy, ak by bola zbraň použitá proti človeku, nie proti zvieraťu. Ďalej si vymyslel legalizáciu príjmu z trestnej činnosti. Toto urobil od začiatku do konca, aby sa dostali na súd k rozhodnutiu, že môžu začať používať ITP prostriedky. A tie boli vo veci pytliactva použité prvýkrát v histórii, a to len preto, lebo oklamali sudcu,“ zdôraznil Fico.  

„Chceli dôkazy, ktoré mali politicky diskreditovať“

Na základe týchto skutočností je preto absolútne zrejmé, že vyšetrovateľ Juhás konal na základe konkrétnych pokynov a jeho úlohou bolo zabezpečiť dôkazy proti R. Ficovi a advokátom, ktoré mali neskôr významnou mierou ovplyvniť priebeh ďalších trestných konaní. 

Advokáti Gašpar a Para sa pýtajú, ako majú chrániť svojich klientov, keď sa nahrávajú ich dôverné porady a vyzradila sa ich obhajobná taktika.

„Cieľom nelegálneho odpočúvania teda bolo získať dôkazy, ktoré by predstaviteľov opozície a advokátov mali viesť k trestnoprávnej zodpovednosti. Mali získať informácie, ktoré by sa dali použiť pre predlžovanie väzby Norberta Bödöra a Tibora Gašpara. Chceli získať dôkazy, ktoré mali politicky diskreditovať ľudí, ktorí v minulosti spolupracovali so stranou SMER – SD,“ tvrdí R. Fico. 

Rozhodnutie prokuratúr Fica neprekvapilo

„Vyšetrovateľ Juhás teda vybavil, aby sa mohlo spustiť získavanie ITP záznamov na poľovníckej chate, pretože vedel, že sa tam stretáva opozícia a advokáti, a aby to dosiahol, tak bol oklamaný sudca. Akonáhle tieto záznamy mal, okamžite utekal za Lišpicom na špeciálnu prokuratúru, lebo boli zvedaví, čo na záznamoch je. Keď tam nenašli absolútne nič, tak nahrávky okamžite posunuli do médií, pričom ich pred tým nevidel ani samotný sudca, ktorý pred tým vydal povolenie na ITP vo veci pytliactva. Nie je preto prekvapujúce, že krajská prokuratúra v Nitre a generálna prokuratúra tieto nahrávky označila za nezákonné a nepoužiteľné v žiadnom inom konaní,“ popísal expremiér to, ako sa mali veci v kauze chaty odvíjať.

Gašpar hovorí o účelovom konaní

Advokáti Gašpar a Para sa pýtajú, ako majú chrániť svojich klientov, keď sa nahrávajú ich dôverné porady a vyzradila sa ich obhajobná taktika. Podľa Gašpara s vysokou pravdepodobnosťou došlo k zneužitiu právomocí verejného činiteľa. Hovorí o účelovom konaní.

Za neprípustné označil zneužívanie prostriedkov práva na vybavovanie si účtov či na politický boj aj Para. Obráti sa aj na európske inštitúcie. Avizoval, že bude čeliť konaniu pred Slovenskou advokátskou komorou (SAK), ktoré inicioval, a verí, že komora zaujme rázne stanovisko.

VIDEO Celá tlačovka Fica a advokátov, v závere je výmena názorov s novinármi

Zdroj: youtube.com/smer-sd

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Moderátor RTVS Marek Makara.
  2. Čelní predstavitelia strany Smer-SD počas tlačovky.
  3. Na ilustračnej snímke Robert Fico na displeji kamery.
  4. chata
  5. Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka počas brífingu.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Fico redaktorovi televízie: Dajte si večer s kamarátmi z Aktualít poldeci, nech „kápnu božskú“!

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php