eReport.sk
Zľava Ladislav Kamenický, Robert Fico a Ľuboš Blaha počas tlačovky. Foto: youtube

VIDEO Fico má obavy! Vládu nazval omylom prírody, ponúkol jej však pomoc

Šéf opozičnej strany Smer-SD a expremiér Robert Fico sa obáva, že Slovensko bude mať problémy s efektívnym využitím necelých šiestich miliárd eur, ktoré by krajina mala dostať od Európskej únie z plánu obnovy. Dôvodom je podľa neho krátky čas na dokončenie dokumentu, chýbajúca verejná diskusia či avizované zameranie financií na oblasti, ktoré nesúvisia s pandémiou ochorenia COVID-19.

Fico ponúkol spoluprácu členov strany na tvorbe plánu. “Je tu naozaj obava o to, čo sa stane s tými šiestimi miliardami eur, ktoré majú prísť na Slovensko z osobitého finančného nástroja, ktorý vytvorila Európske únia v boji proti pandémii, ktorý sa nazýva Next generation EÚ,” uviedol Fico. Plán obnovy pripravovaný Ministerstvom financií (MF) SR podľa neho nikto nekonzultoval napríklad so zamestnávateľmi, nevie o ňom verejnosť a MF neráta s jeho prerokovaním v Národnej rade (NR) SR.

Zdroj: youtube

Fico pripomenul, že Smer-SD predložil vlani v septembri do NR SR návrh záväzného stanoviska SR k plánu obnovy, ktoré síce parlament do dvoch týždňov neprerokoval, no v zmysle Ústavy SR je preto platné. “Okrem iného je v tomto stanovisku úloha pre vládu, že má predložiť do konca októbra 2020 plán obnovy do parlamentu,” zdôraznil Fico.

Dokument doteraz nie je hotový, upozorňuje Fico

V prioritách, ktoré zverejnilo MF, Ficovi chýba podpora oblastí najviac zasiahnutých koronakrízou, ako je napríklad cestovný ruch, investície do poľnohospodárstva či podpora vedy a výskumu. Stanovisko, ktoré strana vlani predložila do parlamentu, rátalo s nomináciou expertov. Tí mali podľa Fica zabezpečiť široký spoločenský dialóg a včasné posúdenie plánu obnovy. Dokument však doteraz nie je hotový a predložený do Bruselu musí byť najneskôr do konca apríla.

“Napriek tomu, že ich nemáme radi a chceme, aby čo najrýchlejšie  odišli preč, pretože to je omyl prírody, celá táto vláda, my podávame ruku. Dávame k dispozícii všetky odborné kapacity Smeru,” povedal Fico.

Ministerstvo: Plán obnovy je najdiskutovanejší dokument

Ministerstvo financií však Ficovi oponuje a tvrdí, že plán obnovy je najdiskutovanejší dokument za posledných desať rokov. “To by mal predseda Smeru Robert Fico vedieť už len preto, že jeho vlády premrhali všetky príležitosti na reformy, ktorými mohli zlepšiť život občanov, takže nebolo za ich vlád o čom diskutovať,” uviedol Róbert Buček z tlačového odboru ministerstva. Rezort dodal, že ak sa o niečom verejne diskutovalo, bola to korupcia a poburujúci spôsob, akým prichádzali k obrovskému bohatstvu oligarchovia a klienti Smeru-SD.

Fico: Nie je šanca, že by Matovič odovzdal moc

Šéf Smeru sa vyjadril aj k výzve Petra Pellegriniho, ktorý žiada od vlády okamžitú demisiu s tým, aby prezidentka vymenovala úradnícku vládu. Tvrdí, že pokiaľ nie je prechod jednej vlády k druhej koordinovaný, prináša to chaos. Rekonštrukcia vlády možná nie je a nie je ani šanca, že by premiér Igor Matovič (OĽANO) odovzdal moc.

“Pokiaľ nie je prechod alebo odchod vlády riadený alebo koordinovaný, automaticky so sebou prináša chaos. Je tu dnes reálna možnosť sa dohodnúť s Matovičom na pokojnom a kontinuálnom odovzdaní vládnej moci? Nie je,” skonštatoval Fico. Jednu z možností riadenia tohto procesu vidí v referende za predčasné voľby. Hovorí, že v tomto prípade by až do volieb ostala vláda vo funkcii, a tak by boli zachované aj štruktúry riadenia štátu. Zdôraznil, že v súčasnosti preferuje myšlienku dať hlavy dohromady a vyriešiť situáciu v nemocniciach s prerozdeľovaním financií v rámci plánu obnovy.

Postup voči Suchobovi je podľa Fica v poriadku

Fico sa vyjadril aj k otázke podania podnetu na Ústavný súd (ÚS) SR v súvislosti s trestom prepadnutia majetku v Trestnom zákone. Vysvetlil, že podnet na ÚS Smer-SD podal, pretože sa tento trest zneužíva a podľa jeho informácií ním mal byť vydieraný aj policajný exprezident Milan Lučanský. Šéf Smeru-SD zdôraznil, že v podaní nežiadajú vylúčenie tohto trestu zo zákona, len sa pýtajú, či to má byť automatický trest a nielen možnosť pre súd.

Postup orgánov voči obvinenému podnikateľovi Michalovi Suchobovi z kauzy Mýtnik je podľa Fica v poriadku. “Ak niekto uteká pred zodpovednosťou a pred tým, aby vysvetlil veci, treba ho zadržať. Ak sú dôvody na väzbu, treba ho tam dať,” uviedol v tejto súvislosti. Polícia v stredu potvrdila, že policajní pátrači, tzv. lovci lebiek, odhalili pobyt obvineného Michala S. Ten sa nachádzal v Spojených arabských emirátoch (SAE).

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport