eReport.sk
Košický Luník IX ako si ho pamätáme. Foto:tasr

VIDEO Aké sídlisko je na obrázku? Netuším! Pohľad na „nový“ Luník IX šokoval aj Košičanov

Košičania si išli oči vyočiť, no mnohí nedokázali pomenovať sídlisko na fotografii! Sídlisko v meste, v ktorom žijú a ktoré pozná hádam každý na Slovensku. Nuž zdá sa, že vďaka pápežovi sa tu fakt dejú „zázraky“.

Hlava katolíckej cirkvi v nedeľu priletela na štvordňovú návštevu Slovenska. Pápež František dnes odcestoval na východ krajiny, kde sa okrem návštevy Prešova zastaví poobede o 16-tej hodine aj na neslávne známom košickom sídlisku Luník IX.

Ide prevažne o rómske sídlisko, ktoré patrí prakticky od svojho vzniku medzi najproblémovejšie oblasti Slovenska. Mnohými je dokonca označované za hanbu krajiny. Teraz, pred príchodom Svätého Otca, prešla táto obytná zóna mesta radikálnou premenou, po ktorej ho nespoznávajú dokonca ani samotní obyvatelia metropoly východu!

PREMENY LUNÍKA IX A OČAKÁVIE PÁPEŽA TAMOJŠÍMI VERIACIMI

GALÉRIA – Foto: tasr

V ankete spravodajského portálu Košice:Dnes redaktorka v uliciach Košíc ukazovala okoloidúcim fotografiu Luníka IX po úpravách. Ako je známe, po ohlásení príchodu pápeža a najmä faktu, že sa František pôjde aj na „deviatku“, sa tam začalo vo veľkom „luxovať“. A výsledok? Mnohých prekvapil, ba až šokoval. Väčšina z oslovených v ankete po pohľade na fotografiu sídliska po „očiste“ ani len netušila, že ide o Luník IX!

Odrazu sa to dá a nájdu sa „zázračne“ aj peniaze

Dá sa vôbec obytná košická zóna, ktorú mnohí z ďaleka obchádzajú, skutočne premeniť v priebehu relatívne krátkeho času na nespoznanie? Zázrak! To, čo sa nedá dať (alebo nechcelo dať?) celé roky do „pucu“, odrazu nie je žiadnym problémom. Aj peniaze sa na to dokonca nájdu – a to a nie malé!

Napokon, reakcie respondentov v ankete košického portálu hovoria za všetko. „Aké sídlisko je na obrázku?“ – opýtala sa redaktorka na ulici v Košiciach. „Netuším!“ – aj takto reagoval jeden z východniarov.

Skutočne, ani ďalší opýtaní, medzi nimi aj samotní Košičania, vôbec poriadne nevedeli, že na fotografii, ktorú im redaktorka ankety ukazuje, je práve Luník IX!

Zdroj: video:fb/kosicednes

Rekonštrukčné práce stáli mesto státisíce

Primátor Košíc Jaroslav Polaček absolvoval kontrolné dni na miestach, ktoré v utorok svojou návštevou poctí Svätý Otec, a vyhlásil, že mesto je naň pripravené. Vzácna návšteva z Vatikánu stála mestskú pokladnicu viac ako 830-tisíc eur. Ako uviedol primátor, za tieto peniaze sa zrekonštruovali viaceré úseky cesty v lokalitách, v ktorých sa bude pohybovať pápež. 

Celkové náklady na návštevu pápeža z mestského rozpočtu predstavujú zhruba milión eur. Sume, ktorá sa mestu vráti naspäť, budú zarátané aj viaceré výdavky smerujúce na sídlisko Luník IX, kde sa okrem zrekonštruovanej cesty obnovili aj chodníky a zastávku MHD.

Viac o návšteve pápeža TU:

  1. Bývalý trnavský arcibiskup Róbert Bezák
  2. František pozdravuje veriacich na Luníku IX.
  3. Veriaci počas stretnutia Svätého Otca s mladými na Štadióne Lokomotíva v Košiciach 14. septembra 2021.
  4. Obyvatelia Luníka IX. sledujú príhovor pápeža.
  5. Referendoví rekordéri: Luník IX s účasťou len 0,1 percenta!
  6. Vpravo bytový dom na Podjavorinskej ulici na košickom sídlisku Luník IX, ktorý zasiahol požiar.

Pozitívny dojem pri vstupe na sídlisko má navodiť aj revitalizácia okolia. Z príchodu pápeža profituje aj miestna základná škola na ulici Ľ. Podjavorinskej. Vymaľovali jej vnútorné priestory, zrekonštruovali sociálne zariadenia a vymenili okná.

Zdroj: eReport/Košice:Dnes/tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Aké sídlisko je na obrázku? Netuším! Pohľad na „nový“ Luník IX šokoval aj Košičanov

3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti