eReport.sk
Austrálsky premiér Anthony Albanese. na pochode za práva LGBTQ komunity v Sydney.
Austrálsky premiér Anthony Albanese. na pochode za práva LGBTQ komunity v Sydney. Reprofoto: yt/10 news first

VIDEO 50-tísícový dav a premiér! V Sydney pochodovali za práva LGBTQ osôb

50-tísícový dav a premiér! Takáto masa ľudí sa zišla v nedeľu v austrálskom meste Sydney. Stalo sa tak počas posledného dňa medzinárodného festivalu WorldPride. Teda podujatia na podporu LGBTQ komunity. Medzi účastníkmi pochodu, ktorý viedol cez tamojší prístavný most, bol aj premiér Anthony Albanese, informuje agentúra Reuters.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Japonský parlament v januári privítal premiéra Fumio Kišida. Tento týždeň zasa odobral mandát permanentne chýbajúcemu poslancovi.
  2. Počet LGBTQ osôb rastie.
  3. V Japonsku LGBTI komunita neuspela

„Posledných 17 dní predstavovalo úžasný moment jednoty a osláv rozmanitosti v austrálskej spoločnosti a tiež svetu vyslalo správu, že nás to obohacuje,“ povedal Albanese.

Organizátori vyjadrili nádej, že vyšlú silné posolstvo

„Myslím si, že to vysiela odkaz o pokroku, ktorý sme dosiahli v krajine,“ povedal pre agentúru AFP jeden z účastníkov Thomas Lemon. Ocenil inkluzívny charakter podujatia, na ktoré prišli „ľudia akéhokoľvek veku, rasy, z ktorejkoľvek krajiny“.

Zdroj: youtube.com/7NEWS Australia

Organizátori vyjadrili nádej, že vyšlú silné posolstvo čo sa týka požiadaviek na rovnosť pre členov LGBTQ komunity vo svete. Počas niekoľkých hodín, kým ľudia odetí v dúhových vlajkách a farebných odevoch prechádzali mostom, bola doprava na mieste uzavretá.

Zdroj: youtube.com/ 10 News First

Globálne podujatie WorldPride organizuje asociácia InterPride. Od roku 2017 sa koná vždy v nepárnom roku – pred dvoma rokmi sa festival uskutočnil v Kodani. Reuters pripomína, že načasovanie festivalu pripadá na piate výročie, odkedy Austrália schválila zákon umožňujúci uzavretie manželstva pre homosexuálne páry.

Vlani v lete sa státisíce ľudí zišli v Londýne

Pripomíname, že Londýn si vlani v júli pripomenul 50. výročie prvého pochodu Gay Pride. Do sprievodu sa zapojili státisíce ľudí, aby oslávili pol storočie pokroku v boji za rovnosť a toleranciu a zároveň upozornili, že v tomto smere sa musí ešte veľa urobiť.

Vôbec prvý londýnsky pochod Gay Pride sa uskutočnil 1. júla 1972, päť rokov po tom, ako bola homosexualita v Británii dekriminalizovaná. Do pochodu sa vtedy zapojilo niekoľko stoviek ľudí, ktorí sa prešli od križovatky známej ako Hyde Park Corner na Trafalgarské námestie.

Starosta Londýna Sadiq Khan pre novinárov uviedol, že sobotňajší pochod bol oslavou tejto komunity, jednoty a pokroku, no zároveň tiež pripomienkou potreby „otvoreného, inkluzívneho a tolerantného sveta“.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO 50-tísícový dav a premiér! V Sydney pochodovali za práva LGBTQ osôb

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti