eReport.sk
Japonský parlament v januári privítal premiéra Fumio Kišida. Tento týždeň zasa odobral mandát permanentne chýbajúcemu poslancovi.
Japonský premiér Fumio Kišida. Foto: tasr

Nerád vidím LGBTQ ľudí. Po tomto výroku prepustili poradcu premiéra Kišidu


Nerád vidím LGBTQ ľudí, vyhlásil vysokopostavený poradca japonského premiéra. Vzápätí ho prepustili z funkcie. Jeho vyjadrenie totiž označili za diskriminačne voči LGBTQ ľuďom. Informovala v sobotu agentúra AP.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Boja sa ozbrojeného konfliktu?
  2. Závažné obvinenie
  3. Americké vojská budú na Okinave
  4. Stoltenberg apeluje na členské krajiny NATO

Japonský premiér Fumio Kišida v sobotu novinárom povedal, že Masajoši Arai, pôsobiaci na poste tajomníka jeho úradu, bol prepustený po tom, ako nedávno pre japonské médiá povedal, že nerád vidí LGBTQ ľudí. Arai v piatok svoje vyjadrenia odvolal a ospravedlnil sa.

Kišida: Prijatie ráznych opatrení je nevyhnutné

Kišida v sobotu uviedol, že takéto poznámky sú v rozpore s postojom vlády k podpore rozmanitosti. „Prijatie ráznych opatrení je nevyhnutné,“ konštatoval Kišida bez uvedenia ďalších podrobností.

Araiove výroky vyvolali v Japonsku vlnu protestov a sú najnovšími zo série prešľapov japonských vládnych úradníkov, ktoré ich dostali do problémov. Kišidovu vládu v poslednom čase zasiahlo viacero škandálov a jej popularita je neistá.

Politici v Japonsku odstupovali aj pre iné výroky

AP dodala, že v minulosti pre svoje výroky odstúpili viacerí japonskí vládni úradníci. Vlani to bol napríklad minister spravodlivosti za žartovanie o treste smrti. V roku 2021 odstúpil z funkcie šéfa organizačného výboru olympijských hier v Tokiu Joširo Mori, keď predtým povedal, že ženy príliš veľa rozprávajú. Mori bol povestný rôznymi prešľapmi aj v čase, keď asi pred 20 rokmi pôsobil ako predseda vlády.

Krajina neuznáva manželstvá osôb rovnakého pohlavia

V roku 2019 zasa odstúpil minister zodpovedný za kybernetickú bezpečnosť, ktorý priznal, že takmer nikdy nepoužíva počítač. V Japonsku pretrvávajú predsudky voči LGBTQ ľuďom, rasovým skupinám, ženám a iným národnostiam, analyzuje AP. Japonsko je jediným štátom skupiny siedmich priemyselne najrozvinutejších krajín sveta, čo neuznáva manželstvá osôb rovnakého pohlavia, i keď hnutie za ich uznanie tam postupne naberá na sile.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Nerád vidím LGBTQ ľudí. Po tomto výroku prepustili poradcu premiéra Kišidu

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: