tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Vstup do Fakultnej nemocnice v Nitre.
Vstup do Fakultnej nemocnice v Nitre. Foto: tasr

V Nitre máme drahý liek na COVID: Zatiaľ ho nepodali nikomu. Predpísať ho nemusí iba praktický lekár

Nitrianska nemocnica má podľa medializovaných informácií k dispozícii 400 kusov lieku Bamlanivimab, ktorý je určený na liečbu Covidu-19 u rizikových pacientov. Napriek tomu ho dodnes nepoužili ešte ani raz.

Liek funguje na princípe protilátok proti spike bielkovine nového typu koronavírusu. Podľa informácií zverejnených na Korona.gov.sk je tento spôsob liečby vhodný najmä pre pacientov s najvyšším rizikom ťažkého priebehu, ktorí zatiaľ majú mierne príznaky. Mal by ich ochrániť pred hospitalizáciou a úmrtím.

Jedna dávka stojí približne 800 eur

Portál Nitra.dnes24.sk prišiel s informáciou, že viacero slovenských nemocníc disponuje Bamlanivimabom. Ministerstvo zdravotníctva zakúpilo v máji tohto roka 15 000 dávok, za ktoré zaplatili 12 964 545 eur. Cena jednej dávky sa teda pohybuje okolo sumy 800 eur.

Liek na ochorenie COVID-19 s názvom Bamlanivimab od farmaceutického koncernu Eli Lilly. Americký farmaceutický koncern Eli Lilly zaznamenal v závere roka 2020 výrazný rast zisku, k čomu prispel zvýšený dopyt po onkologických liekoch a liekoch pre pacientov s cukrovkou. Čiastočne však výsledky zlepšil aj dopyt po lieku na ochorenie COVID-19 s názvom Bamlanivimab. – Foto: tasr/ap

Medzi vybranými zdravotníckymi zariadeniami je aj Fakultná nemocnica v Nitre, ktorá má na sklade niekoľko stoviek kusov tohto lieku. Napriek tomu ho zatiaľ nevyužili pri liečbe žiadneho pacienta.

Právo na predpísanie lieku majú aj vybraní špecialisti

„Aktuálne máme k dispozícii 400 kusov tohto lieku, ktorý zatiaľ nebol podaný žiadnemu pacientovi. Liečba je indikovaná praktickým lekárom a do nášho zdravotníckeho zariadenia nebol odoslaný ešte ani jeden takýto pacient,“ pre Nitra.dnes24.sk povedala Tatiana Kubinec, hovorkyňa Fakultnej nemocnice Nitra.

Viac sa dozviete:

  1. Minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO).
  2. Európska lieková agentúra, EMA
  3. laboratórium, covid, lieky, vedci

Právo na predpísanie lieku Bamlanivimb majú taktiež vybraní špecialisti. Pacientom s Covidom-19 ho môže odporučiť taktiež peumoftizeológ, imunológ, infektológ, onkológ, nefrológ, hematológ, gastroenterológ, hepatológ, reumatológ, kardiológ alebo odborník vnútorného lekárstva.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

V Nitre máme drahý liek na COVID: Zatiaľ ho nepodali nikomu. Predpísať ho nemusí iba praktický lekár

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku