eReport.sk
Európska lieková agentúra, EMA
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock/alessandro zappalorto

EMA posudzuje nový liek proti covidu. Funguje na báze monoklonálnych protilátok

Európska agentúra pre lieky (EMA) vo štvrtok oznámila, že začala posudzovať žiadosť o schválenie predaja lieku Xevudy (sotrovimab) proti ochoreniu COVID-19. Informovala o tom agentúra AP.

Tento liek, vyvinutý britskou firmou GlaxoSmithKline a americkou spoločnosťou Vir BioTechnology, je určený pre tých nakazených, ktorí nepotrebujú kyslíkovú podporu, avšak sú vystavení zvýšenému riziku závažného priebehu ochorenia.

Ide o laboratórne vyrobené protilátky

Xuvedy funguje na báze monoklonálnych protilátok – laboratórne vyrobených protilátok, ktoré majú schopnosť rozpoznať a prichytiť sa k špecifickej štruktúre, v tomto prípade k tzv. hrotovej bielkovine, ktorá pokrýva vírus SARS-CoV-2, a zabrániť tak preniknutiu vírusu do buniek ľudského tela.

AP uvádza, že liečba takýmito protilátkami je jedinou možnosťou, po ktorej by mohli siahnuť ľudia s miernymi až stredne ťažkými príznakmi covidu skôr, než skončia v nemocnici.

EMA už odporučila autorizáciu iných dvoch prípravkov

EMA vo štvrtok uviedla, že stanovisko ohľadom žiadosti o odobrenie predaja lieku Xevudy by mohla vydať do dvoch mesiacov v prípade, že budú dáta predložené spoločnosťami dostatočne presvedčivé. Výbor tejto agentúry pre lieky na humánne použitie (CHMP) už nejaké dáta k tomuto lieku posudzoval v rámci tzv. priebežného hodnotenia, pripomína AP.

K oznámeniu o posudzovaní lieku Xevudy došlo týždeň po tom, ako EMA odporučila autorizáciu iných dvoch proticovidových prípravkov založených taktiež na báze monoklonálnych protilátok, a to liekov Ronapreve a Regkirona. EMA pritom uviedla, že oba zmienené lieky preukázateľne výrazne znižujú riziko hospitalizácie aj úmrtia u nakazených ohrozených závažným priebehom ochorenia COVID-19.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. očkovanie a dieťa
  2. Na nedatovanej snímke nový experimentálny liek proti ochoreniu COVID-19 molnupiravir od americkej farmaceutickej spoločnosti Merck & Co.
  3. laboratórium, covid, lieky, vedci
  4. Vstup do Fakultnej nemocnice v Nitre.
  5. covid, vakcíny, tri

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

EMA posudzuje nový liek proti covidu. Funguje na báze monoklonálnych protilátok

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti