eReport.sk
Ilustračné foto: tasr

Odborník si nebral servítku: Všetci dobre vieme, ako nám pomohlo testovanie pred rokom


Tretia vlna pandémie koronavírusu už dorazila aj na Slovensko. Viacerí odborníci odhadujú, kedy môžeme očakávať vrchol vlny, a tiež ako dlho bude trvať. Matematik Richard Kollár, ktorý sa už dlhšie venuje covidovým dátam upozornil, že situácia sa bude zrejme čoskoro zhoršovať aj tam, kde to doteraz nebolo také zlé.

„Vrchol príde neskôr ako sme predpokladali, aj keď november je stále reálny,“ uviedol na sociálnej sieti vedec. „Vlna bude dlhšia ako sme predpokladali, ale po pár týždňoch jej poklesu sa bude dať uvažovať o výraznom uvoľnení opatrení,“ ponúka optimistický výhľad matematik. Odborník si myslí, že školy už nebude potrebné zatvárať. „Predpokladáme, že otvorené počas celej vlny zostanú aj viaceré univerzity,“ dodal.

Napriek tomu by sme zrejme mali byť v strehu. Ukazuje sa totiž, že na školách, kde sa testuje viac, sa vyskytuje aj viac infikovaných. „Pozor, deti majú aj množstvo iných respiračných infekcií, takže nie každý soplík je covid,“ poukazuje Kollár.

– Foto: fb/RichardKollar

Podľa matematika by bolo dobré, keby sa počas najbližších týždňov robilo nie 10 000 PCR testov denne priemerne, ale 15 000. „Vraj je problém záujem. Zväčša preto, že ľuďom sa nechce čakať v izolácii pár dní na test a výsledok, ale sú aj informácie o tom, že nie všade sa dá na PCR jednoducho a včas objednať. Tam, kde je to problém je potrebné navýšiť kapacitu pomerne rýchlo. Lebo všetci dobre vieme, ako nám pomohlo testovanie antigénovými testami pred rokom. Tí, ktorí to nevedia, si môžu so zaprením pozrieť akýkoľvek katastrofický film venovaný epidémiám. Nebude to presné, ale ak by šli pozrieť na jar do slovenských nemocníc, neviem, neviem,“ upozornil a zabŕdol aj do očkovacej lotérie, ktorá podľa neho prebiehala v čase systematického poklesu záujmu o očkovanie a trend vôbec nezmenila.

Matematik Richard Kollár pripomenul, ako nám pomohlo testovanie antigénovými testami minulý rok. – Foto: tasr

Som skalopevne presvedčený, že ÚHP aj IFP (ne)vyhodnotilo, že 20+ mega helicopter money na lotériu bolo určite dôležitejšie ako platby za zdravotné úkony poisťovniam,“ dodal s istou dávkou irónie. Odborník tiež predpokladá, že situácia sa nezačne vyvíjať tak priaznivo. „Očakávame, že situácia sa začne čoskoro zhoršovať aj tam, kde to doteraz nebolo príliš cítiť vrátane žolíkových okresov. Maximálna kapacita nemocníc po maximálnej reprofilizácii by však stále mala stačiť. Viac nám povie čoskoro prieskum protilátok. Nemalo by sa teda stať, že vás s covidom nezoberú do nemocnice,“ uzavrel.

Čítajte viac:

  1. Delta variant, covid, koronavírus
  2. Vstup do Fakultnej nemocnice v Nitre.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Odborník si nebral servítku: Všetci dobre vieme, ako nám pomohlo testovanie pred rokom

3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

Aktuálne