eReport.sk
V Maďarsku idú robiť "poriadky" s vlastnými neprajnými europoslancami. Ilustračné foto. Zdroj: tasr

V Maďarsku sa skloňuje koniec v Únii. Opozícia žiada referendum, ktoré tomu zabráni


Maďarská vláda je zaviazaná k členstvu Maďarska v Európskej únii, pričom 80 percent maďarského obyvateľstva by hlasovalo aj dnes za členstvo v Únii. Týmito slovami reagovalo v utorok maďarské ministerstvo spravodlivosti na otázku webovej stránky komerčnej televízie ATV k iniciatíve opozičnej strany Jobbik na vypísanie plebiscitu o členstve Maďarska v EÚ. Informuje o tom spravodajca TASR v Budapešti.

Jobbik predložil v pondelok Národnej volebnej komisii (OVB) návrh na vypísanie referenda. Táto iniciatíva má zaistiť, aby maďarský parlament nemohol prijať rozhodnutie, ktoré by mohlo viesť k vystúpeniu Maďarska z EÚ, uviedol predseda Jobbiku Márton Gyöngyösi.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Život bez eurofondov?
  2. Orbán bez servítky
  3. Toto nie je biznis!
  4. Všetko kvôli Ukrajine
  5. Judit Vargová, maďarská ministerka spravodlivosti.
  6. Maďarský premiér Viktor Orbán

„Ústava zakazuje vypísať referendum v otázke záväzku vyplývajúceho z medzinárodnej zmluvy, pričom vláda môže kedykoľvek dvojtretinovou parlamentnou väčšinou rozhodnúť o vystúpení z Únie,“ zdôvodnil iniciatívu Gyöngyösi. Počas uplynulého víkendu avizoval aj europoslanec za Maďarskú socialistickú stranu (MSZP) István Ujhelyi, že iniciuje ľudové hlasovanie, ktoré by potvrdilo členstvo Maďarska v EÚ. Neskôr po vlne kritiky svoju iniciatívu odvolal. Viacerí opoziční politici totiž vyhlásili, že v terajšom období nie je veľmi vhodné vypísať ľudové hlasovanie v tejto otázke, pretože by mohlo byť kontraproduktívne. 

Ministerstvo spravodlivosti dodalo, že v radoch ľavice je obrovský chaos, pričom téma referendum je iba snahou o odpútanie pozornosti od tohto chaosu.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

V Maďarsku sa skloňuje koniec v Únii. Opozícia žiada referendum, ktoré tomu zabráni

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne