tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Budapešť, budova parlamentu. (ilustračná snímka). Foto: tasr

V Maďarsku sa skloňuje koniec v Únii. Opozícia žiada referendum, ktoré tomu zabráni

Maďarská vláda je zaviazaná k členstvu Maďarska v Európskej únii, pričom 80 percent maďarského obyvateľstva by hlasovalo aj dnes za členstvo v Únii. Týmito slovami reagovalo v utorok maďarské ministerstvo spravodlivosti na otázku webovej stránky komerčnej televízie ATV k iniciatíve opozičnej strany Jobbik na vypísanie plebiscitu o členstve Maďarska v EÚ. Informuje o tom spravodajca TASR v Budapešti.

Jobbik predložil v pondelok Národnej volebnej komisii (OVB) návrh na vypísanie referenda. Táto iniciatíva má zaistiť, aby maďarský parlament nemohol prijať rozhodnutie, ktoré by mohlo viesť k vystúpeniu Maďarska z EÚ, uviedol predseda Jobbiku Márton Gyöngyösi.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Zľava Donald Trump, Viktor Orbán a Péter Szíjjartó.
  2. Maďarský premiér Viktor Orbán.
  3. Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.
  4. Judit Vargová, maďarská ministerka spravodlivosti.

„Ústava zakazuje vypísať referendum v otázke záväzku vyplývajúceho z medzinárodnej zmluvy, pričom vláda môže kedykoľvek dvojtretinovou parlamentnou väčšinou rozhodnúť o vystúpení z Únie,“ zdôvodnil iniciatívu Gyöngyösi. Počas uplynulého víkendu avizoval aj europoslanec za Maďarskú socialistickú stranu (MSZP) István Ujhelyi, že iniciuje ľudové hlasovanie, ktoré by potvrdilo členstvo Maďarska v EÚ. Neskôr po vlne kritiky svoju iniciatívu odvolal. Viacerí opoziční politici totiž vyhlásili, že v terajšom období nie je veľmi vhodné vypísať ľudové hlasovanie v tejto otázke, pretože by mohlo byť kontraproduktívne. 

Ministerstvo spravodlivosti dodalo, že v radoch ľavice je obrovský chaos, pričom téma referendum je iba snahou o odpútanie pozornosti od tohto chaosu.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

V Maďarsku sa skloňuje koniec v Únii. Opozícia žiada referendum, ktoré tomu zabráni

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku