eReport.sk
Foto: shutterstock

V Česku pribudlo 12 486 nakazených COVID-19

V Českej republike v utorok pribudlo v utorok 12 486 nakazených novým koronavírusom, čo je o 2 211 viac ako pred týždňom a najviac od 8. januára. Informoval o tom server iDNES.cz s odvolaním sa na údaje ministerstva zdravotníctva ČR zverejnené v stredu ráno.

V českých nemocniciach je aktuálne 6 171 ľudí s ochorením COVID-19, z toho je 1 196 vo vážnom stave, alebo ich stav vyžaduje intenzívnu lekársku starostlivosť. V utorok pribudlo aj najmenej 77 súvisiacich úmrtí a 278 vyliečených. Aktívnych prípadov nákazy je 106 211.

Počet pacientov s ťažkým priebehom ochorenia sa podľa portálu iDNES.cz priblížil maximu zo začiatku minulého novembra. Viac takýchto pacientov bolo hospitalizovaných iba 3. novembra.

Situácia sa stále zhoršuje

Väčšina epidemických parametrov v Česku vrátane tzv. reprodukčného čísla sa stále zhoršuje. Toto číslo sa nad hodnotou 1 drží prakticky už od začiatku februára. Keď klesne pod túto hranicu, bude to znamenať, že sa epidémia spomaľuje. V utorok stúplo z 1,06 na 1,08.

Rizikové skóre protiepidemického systému PES je na úrovni 72 bodov, čo zodpovedá štvrtému z piatich stupňov obmedzení.

Ďalej rastie aj priemerný počet novonakazených na 100 000 obyvateľov za posledné dva týždne. Oproti predchádzajúcemu dňu stúpol zo zhruba 983 na 1 114. Štrnásťdňový priemer nakazených medzi dôchodcami sa zvýšil zo 751 na 766.

Takmer deväť z desiatich ľudí, u ktorých testy od vlaňajšieho marca potvrdili infekciu novým koronavírusom, sa už uzdravilo. Naopak 18 596 ľudí tejto nákaze podľahlo.

V utorok pribudlo v ČR 15 019 zaočkovaných, celkovo ich je 483 833. V ČR už od 27. decembra platia opatrenia najvyššieho, piateho stupňa pohotovosti. Český minister zdravotníctva Jan Blatný súhlasil v utorok so znovuotvorením obchodov od 22. februára. Podmienil to však tým, že ich personál musí povinne nosiť respirátory bezpečnostnej kategórie FFP2. Zákazníkom budú naďalej stačiť bežné rúška. Maloobchodný predaj, s výnimkou obchodov so základným tovarom, je v ČR zakázaný od 22. októbra minulého roka.

Zdroj: tasr

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Politika

Celebrity

Šport

Sledujte nás

Nehanbite sa, ozvite sa. Radi sa stretávame so zaujímavými ľuďmi a nachádzame nových priateľov.