eReport.sk
Erdogan, foto: tasr

V Berlíne zaútočili na tureckého novinára kritického voči Erdoganovmu režimu

Tureckého novinára Erka Acarera, ktorý už niekoľko rokov žije v exile v Nemecku, napadli v stredu večer v Berlíne viacerí útočníci, pričom utrpel zranenia. Informovala o tom vo štvrtok agentúra DPA s odvolaním sa na vyhlásenie polície.

K útoku došlo podľa slov policajnej hovorkyne vo vnútrobloku obytného domu v berlínskej štvrti Neukölln, v časti Rudow, kde žurnalista žije. Kritik tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana utrpel poranenie hlavy a následne ho ošetrili lekári. V stredu večer krátko po napadnutí zverejnil Acarer na Twitteri svoju fotografiu, ku ktorej napísal: „V mojom dome v Berlíne na mňa zaútočili nožom a päsťami.” Dodal, že nie je v ohrození života, má niekoľko opuchlín na hlave a nachádza sa v nemocnici. Acarer navyše uviedol, že páchateľov pozná. Vo videu zo štvrtka rána spresnil, že išlo o troch útočníkov. „Nikdy neustúpim pred fašizmom,” zdôraznil v príspevku na sociálnej sieti.

Acarer a jeho rodina sú pod policajnou ochranou. Prípad vyšetruje krajinský kriminálny úrad. Spolu s ďalšími novinármi čelí Acarer v Turecku žalobe za zverejnenie tajných informácií o štátnej bezpečnosti a aktivitách spravodajských služieb.

Známy novinár bol v Turecku podľa organizácie Reportéri bez hraníc (RSF) z dôvodu kritických článkov opakovane terčom vyhrážok. Do Berlína sa dostal v apríli 2017 vďaka núdzovému štipendiu, približuje magazín Der Spiegel. Novinár a autor dokumentárnych filmov Can Dündar, ktorý žije takisto v exile v Nemecku, označil útok na svojho kolegu za “priame posolstvo” tureckého prezidenta. Ten chce podľa neho ukázať, že Turecko dokáže “na žurnalistu kritického voči režimu zaútočiť dokonca i v Berlíne”.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport