eReport.sk
Uzavrel kartelovú dohodu?
Eduard Heger a Samuel Vlčan počas brífingu po návšteve pekárenskej a mlynárskej výrobňe Penam v Nitre 13. apríla 2022. Foto: tasr

HLAS-SD: Agrorezort potvrdil kartelovú dohodu reťazcov na cenách pre zákazníkov. Vlčan musí odstúpiť!

Uzavrel kartelovú dohodu? Agrorezort pondelkovým vyhlásením potvrdil, že na takzvanom zastropovaní cien sa dohodli sami obchodné reťazce. Ceny týchto potravín pritom vzrástli tesne pred piatkovou tlačovou konferenciou na pôde agrorezortu, pričom minister verejne klamal, keď tvrdil, že má ísť o pomoc spotrebiteľom. Podľa strany musí tieto mimoriadne závažné informácie okamžite preveriť Protimonopolný úrad SR. Hlas-SD v tejto súvislosti vyzýva ministra Vlčana na verejné ospravedlnenie a odstúpenie z funkcie.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Populizmus miesto pomoci
  2. Pôdohospodárstvo avizuje zmrazenie cien
  3. Odkladisko svojich nominantov
  4. Matovičovi a spol v sobotu zachránilo zadok, že nesplnil svoj sľub.

Uzavrel kartelovú dohodu?

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR vyhlásením, ktoré vydalo v pondelok potvrdilo, že poskytlo obchodným reťazcom priestor na rokovania o takzvanej protiinflačnej dohode. Ktorú pritom v piatok minister Vlčan nominovaný OĽaNO prezentoval ako svoje dielo. Ide tak o závažné porušenie zákona o ochrane hospodárskej súťaže. Keďže obchodníci sa podľa vyjadrení agrorezortu koordinovali na cenách. Čo konkurentom tento zákon výslovne zakazuje. Predseda Protimonopolného úradu SR je tak povinný konať ex-offo a preveriť konanie obchodníkov i ministra Vlčana,“ uviedol člen predsedníctva strany Hlas-SD Róbert Puci.

Strop

protiinflačnej dohode, ktorá vraj mala zastropovať ceny informovali na pôde Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR predstavitelia zväzov obchodných reťazcov v piatok 17. marca 2023.

A nekalé praktiky

Ako však Hlas-SD informovali viacerí potravinári, obchodníci zvýšili ceny niektorých ich produktov tesne pred vyhlásením na tlačovej konferencii. V prípade pečiva ceny vzrástli o takmer 10 %.

V prípade niektorých mliekarenských výrobkov sú takzvané zastropované ceny vyššie dokonca o 100 % oproti cenám, ktoré sa pred oznámením dohody vyskytovali na pultoch. Nominant OĽaNO tak prezentoval zastropovanie neodôvodnene zvýšených cien.

Čas na odchod

„V akejkoľvek demokratickej krajine by sa minister, ktorý zakrýva zvyšovanie cien potravín a je podozrivý z tak závažného konania v rozpore s ochranou hospodárskej súťaže musel okamžite porúčať zo svojho kresla,“ skonštatoval poslanec NR SR Puci.

Občan zaplatí?

A dodal: „Je neakceptovateľné, aby minister Vlčan, ktorého platia zo svojich daní slovenskí občania, prezentoval aktivity obchodných reťazcov predražujúce potraviny. Tvrdiac, že to má pomôcť najmä sociálne slabším skupinám obyvateľstva.“

PMÚ

Róbert Puci je tiež presvedčený, tak ako i strana Hlas-SD, že vo veci musí bezodkladne začať konať Protimonopolný úrad.

„Hlas-SD vyzýva Samuela Vlčana, aby sa okamžite verejne ospravedlnil. A dal pokyn svojim podriadeným na plnú súčinnosť na vyšetrovaní Protimonopolného úradu SR a vrátil prezidentke poverenie. Minister musí v prvom rade brániť záujmy spotrebiteľov a nie plniť peňaženky obchodných reťazcov.“

Zdroj: TS Hlas-SD


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

HLAS-SD: Agrorezort potvrdil kartelovú dohodu reťazcov na cenách pre zákazníkov. Vlčan musí odstúpiť!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti