eReport.sk
Populizmus miesto pomoci
Poverený minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan (nom. OĽANO). Foto: tasr

Pekári: Vláda sa vykašľala na nás i na ľudí, na Vlčanovu populistickú kampaň by sa mal pozrieť PMÚ!

Populizmus miesto pomoci. Členovia Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC) nebudú žiadnym spôsobom doplácať na snahu o vyššie zisky dodávateľov energií ani obchodných reťazcov. Zároveň verejne odmietajú akékoľvek predvolebné potravinové kampane založené na populistických návrhoch. Uviedol to predseda predstavenstva SZPCC Milan Lapšanský v súvislosti s piatkovou (17. 3.) dohodou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) a reťazcov na trojmesačnom zmrazení cien potravín.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Domácnosti reagujú na infláciu.
  2. Celé medzinárodné spoločenstvo musí spraviť všetko pre to, aby sa mier vrátil do Európy, aby bolo rešpektované medzinárodné právo a vojnoví zločinci boli odsúdení a spravodlivo potrestaní.
  3. Už by aj stačilo!
  4. Lepšie by to nenapísal ani maestro Jakubisko

Ostré stanovisko

„Pekári, cukrári a cestovinári zažili v roku 2022 vôbec najťažší rok od vzniku samostatnej SR. Štát nás nijako nepodporil a bol doslova slepý a hluchý. Sme však z dobrého cesta, a preto sme sa nevzdali. A bojujeme za našich viac ako 12.200 zamestnancov a milióny slovenských spotrebiteľov ďalej. Nebudeme však akceptovať žiadne vysávanie našich rozpočtov špekulatívnymi praktikami dodávateľov energií. Ani nenásytnými obchodnými reťazcami či populistickými návrhmi politikov,“ povedal Lapšanský.

Populizmus miesto pomoci

Príkladom populistickej politickej aktivity je podľa neho aj akcia ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuela Vlčana s obchodnými reťazcami.

Agrorezort síce s nimi 17. marca uzavrel dohodu o zastropovaní pultových cien vybraných výrobkov (protiinflačná garancia) na dobu troch mesiacov.

Počas posledných dní pred podpisom dohody však pekári zaznamenali neodôvodnené zdraženie ich výrobkov na pultoch viacerých zahraničných reťazcov dosahujúce takmer 10 %.

A možno aj podvody

Podčiarkol, že sa tak dialo dokonca aj len jeden deň pred piatkovou tlačovou konferenciou. Dokonca išlo vo viacerých sieťach o rovnaké zdraženie identického pekárskeho sortimentu. Čo môže vytvárať podozrenie z kartelovej dohody.

A toto konanie by mal preveriť Protimonopolný úrad SR. Agrorezort tak zabezpečil dočasné zamrazenie zvýšených cien, ktorými si tesne pred uzavretím dohody zabezpečili reťazce ďalšie zvýšenie svojich ziskov.

Ostrý štrajk?

Lapšanský zdôraznil, že sektor pekárov, cukrárov a cestovinárov po dvoch rokoch pandémie nemá žiadnu schopnosť absorbovať zvýšenie nákladov, a preto musí každý rast vstupov premietať do odbytových cien.

Stovky členov zväzu preto veľmi pozorne sledujú aktivity poverenej vlády aj poslancov Národnej rady SR.

V prípade, že dôjde k ďalšiemu zhoršeniu podnikateľského prostredia alebo neoprávnenému nátlaku na potravinárov, sú pripravení prehodnotiť štrajkovú pohotovosť, v ktorej sa stále nachádzajú.

Od leta ešte horšie

Upozornil, že najbližšie zdražovanie spotrebiteľov pritom čaká už k 1. júlu, keď nadobudnú účinnosť zvýšené príplatky za prácu v noci, cez víkendy a sviatky. Až 80 % práce chlebového odvetvia sa totiž realizuje práve v tomto období.

Ľuďom už oči nezalepia a ústa nezavrú

„Slovenskí pekári, cukrári a cestovinári upozorňujú spotrebiteľov, že ak sa ceny potravín stanú témou predvolebného boja a politici začnú voličom ťahať pod nos medové motúzy vo forme memoránd či populistických návrhov s dosahmi na náš sektor, nenecháme si to pre seba a budeme ukazovať verejnosti konkrétnych patrónov týchto opatrení. Veríme, že voliči sa radi dozvedia, komu poďakovať za drahší chlebík,“ dodal Lapšanský.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Pekári: Vláda sa vykašľala na nás i na ľudí, na Vlčanovu populistickú kampaň by sa mal pozrieť PMÚ!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti