tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
ilustračka ústava Slovenskej republiky ilustračná snímka Slovensko poslanecký sľub skladanie
Na ilustračnej snímke Ústava SR v rokovacej sále NR SR. Foto: tasr

Už je to tridsať rokov. Zajtra máme štátny sviatok – Deň Ústavy SR

Poslanci Národnej rady (NR) SR schválili v októbri 1993, že 1. september bude štátnym sviatkom – Dňom Ústavy SR. Pripomína sa od roku 1994 a viaže sa k prijatiu Ústavy SR, ktorú poslanci slovenského parlamentu schválili pred 30 rokmi.

Slovenská národná rada (SNR) schválila Ústavu SR 1. septembra 1992 väčšinou hlasov vo verejnom hlasovaní. Slávnostne ju podpísali predseda SNR Ivan Gašparovič a predseda vlády Vladimír Mečiar 3. septembra 1992 na Bratislavskom hrade, za účasti predsedu Federálneho zhromaždenia Michala Kováča, predsedu vlády Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky Jana Stráského, predsedu Českej národnej rady Milana Uhdeho a ďalších hostí. Účinnosť nadobudla 1. októbra 1992.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Šéf parlamentu Boris Kollár (Sme rodina).
  2. Mária Kolíková (klub SaS).
  3. ilustračka ústava Slovenskej republiky ilustračná snímka Slovensko poslanecký sľub skladanie
  4. bývalý prezident SR Ivan Gašparovič
  5. Peter Pellegrini.

Ústavu tvorí súhrn základných právnych noriem o spoločenskom zriadení, politickej organizácii a postavení občanov, ktorý zaväzuje všetky orgány a občanov štátu. Skladá sa z preambuly a deviatich hláv. Upravuje základné práva a slobody, politické práva, práva národnostných menšín a etnických skupín, sociálne, kultúrne a hospodárske práva, právo na súdnu a právnu ochranu.  

Určuje aj trojdelenie moci ako jeden zo základných princípov právneho štátu. Zákonodarnú moc reprezentuje NRSR, výkonnú moc vláda a prezident a súdnu moc Ústavný súd SR a nezávislé súdy.

Počas svojej existencie prešla Ústava SR viacerými novelizáciami, a to v rokoch 1998, 1999, 2001, 2004 (dve novelizácie), 2005, 2006 (dve novelizácie), 2010, 2011, 2012, 2014 (dve novely), 2015, 2017 (tri novely) a v  rokoch 2019 a 2020.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Už je to tridsať rokov. Zajtra máme štátny sviatok – Deň Ústavy SR

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku