eReport.sk
Slovensko prežije ak ho nezničíme
Ivan Gašparovič. Foto: tasr

Slovenská ústava je dobrá, moderná a demokratická! Zhodnotil ju exprezident Gašparovič

Ústava SR, ktorú Slovenská národná rada (SNR) prijala 1. septembra 1992, je dobrá, moderná a demokratická. Pri príležitosti 30. výročia prijatia základného zákona štátu to pre TASR povedal bývalý prezident SR Ivan Gašparovič, ktorý bol aj predsedom slovenského parlamentu a podieľal sa na príprave slovenskej ústavy.

Pripomenul, že prijatiu ústavy predchádzala Deklarácia o zvrchovanosti SR. „Väčšina najmä opozičných politikov ju spochybňovala, že nemá právnu účinnosť. Ale my sme ňou chceli prezentovať občanom, ako bude vyzerať Slovensko, keď dôjde k rozdeleniu federácie. V deklarácii sme naznačili, že pôjde o demokratický štát, a naznačili sme aj, čo bude v ústave,“ poznamenal Gašparovič.

Mohlo by vás zaujímať

  1. odmietame dehonestáciu maroša žilinku
  2. Kollár chce doviesť Slovensko do termínu volieb
  3. Mária Kolíková (klub SaS).
  4. ilustračka ústava Slovenskej republiky ilustračná snímka Slovensko poslanecký sľub skladanie
  5. Nastal čas niesť zodpovednosť?
  6. šetrenie vo veľkom parlament
  7. ilustračka ústava Slovenskej republiky ilustračná snímka Slovensko poslanecký sľub skladanie
  8. Stará Bystrica počas osláv 30. výročia prijatia Deklarácie o zvrchovanosti SR.
  9. vznik súdov je súčasťou súdnej mapy

Slovenskú ústavu konzultovali podľa jeho slov aj medzinárodné inštitúcie. „Významný právnik a sudca Európskeho súdu pre ľudské práva, profesor Pettiti o nej povedal, že je naozaj dobrá a demokratická, a ja som na našu ústavu hrdý,“ uviedol pre TASR Gašparovič.

Exprezident v súvislosti so zmenami základného zákona štátu zdôraznil, že ústava nemôže byť absolútne nemenná dogma. „Musí mať určitú flexibilitu, ktorá umožňuje reagovať na skutočnosti, ktoré sa v čase písania ústavy nedali predvídať,“ povedal s tým, že ústava je však aj po 30 rokoch „dobrá, moderná a demokratická, len ju treba napĺňať“.

Nemenil by ani znenie preambuly, s ktorou mali pri schvaľovaní aj po ňom problém najmä politickí predstavitelia maďarskej menšiny. Píše sa v nej ako o národe slovenskom, pričom kritici žiadali formuláciu postavenú na občianskom princípe. „Preambula je napísaná tak, že sa týka všetkých. Slovensko je zvrchovaný štát, v ktorom žijú Slováci so svojimi spoluobčanmi iných národností. Všetci majú rovnaké práva a rovnaké povinnosti. Nebolo by správne zasahovať do tejto časti ústavy,“ zdôraznil exprezident.

Zdroj: tasrKOMENTÁRE ČLÁNKU :

Slovenská ústava je dobrá, moderná a demokratická! Zhodnotil ju exprezident Gašparovič

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti