eReport.sk
Šéf parlamentu Boris Kollár (Sme rodina).
Šéf parlamentu Boris Kollár (Sme rodina). Foto: tasr

Kollár hovorí o dôležitosti Ústavy: Zaslúžila by si viac úcty, jej text treba skúmať

Ústava SR by si zaslúžila od nás všetkých viac úcty i rešpektu. Je potrebné jej text skúmať a nájsť kritické miesta, ktoré by bolo treba zhodnotiť, prípadne zmeniť. Vyhlásil to predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) počas slávnostnej schôdze pri príležitosti 30. výročia prijatia Ústavy. Dodal, že by sa z ústavy nemal stať neustále meniaci sa zákon, v ktorom sa ľudia nebudú vedieť orientovať.

„Žiadne ľudské dielo nie je dokonalé. Určite má svoje chybičky aj naša ústava. Ale nemôžeme nekonštatovať, že za tridsať rokov nedošlo k žiadnej kolízii vo verejnom živote, ktorá by bola zapríčinená zlou textáciou ústavy,“ povedal Kollár.

Uvedomuje si hodnotu ústavy

Hlasy, ktoré volajú po prijatí novej ústavy, nepokladá za oprávnené. „Určite je potrebné jej text podrobne skúmať, nájsť kritické miesta, ktoré by bolo treba zhodnotiť a prípadne zmeniť. Ale ústava ako celok by nemala byť posielaná do koša, len preto, že niekto si myslí, že je treba niečo nové,“ uviedol.

Zbytočne i oprávnene novelizovaná

Ústava bola v niektorých prípadoch novelizovaná oprávnene, niekedy zbytočne, myslí si Kollár. „Nezávislý pozorovateľ niekedy môže dôjsť k presvedčeniu, že niektorí politici by chceli buď všetko dopodrobna popísať a ústavne ochrániť, alebo sa cez ústavu snažia naplniť svoje politické ciele,“ skonštatoval.

Ani jedna cesta podľa šéfa parlamentu nie je správna. „Ústava by mala popisovať len najvšeobecnejšie princípy, na ktorých je štát postavený,“ doplnil s tým, že by sa z nej nemal stať sústavne meniaci sa zákon, v ktorom sa ľudia nebudú vedieť orientovať.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Slovensko prežije ak ho nezničíme
  2. ilustračka ústava Slovenskej republiky ilustračná snímka Slovensko poslanecký sľub skladanie
  3. Mária Kolíková (klub SaS).
  4. Na kombosnímke zľava ministri Ivan Korčok. Jaroslav Naď a Roman Mikulec.

Kollár pripomenul, že pred 30 rokmi sa prijala prvá skutočne demokratická ústava platná na území Slovenska, ktorú prijal legitímny orgán a zodpovedala kritériám demokratického právneho štátu.

Predseda parlamentu pripomenul aj históriu tvorby právnych základov nášho štátu. „Predstavy o tom, ako by malo vyzerať vnútorné usporiadanie sú rovnako staré, ako boj Slovákov za svoje samourčenie,“ skonštatoval.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kollár hovorí o dôležitosti Ústavy: Zaslúžila by si viac úcty, jej text treba skúmať

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti