tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Donald Trump, foto: shutterstock

Útok na americký Kapitol nebol samovoľný čin, ale pokus o prevrat! A vinný je…

Útok demonštrantov na americký Kapitol bola situácia, ktorá obletela celý svet. Od začiatku sa spájala s bývalým americkým prezidentom Donaldom Trumpom, ktorý to ale tvrdošijne odmietal. Prsty kongresmanov ale ukazujú na neho.

Osobitný výbor Snemovne reprezentantov amerického Kongresu, ktorý vyšetruje okolnosti útoku na washingtonský Kapitol zo 6. januára 2021, v noci na dnes pripísal vinu za tento incident bývalému americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi. TASR správu prevzala z agentúr AP a AFP.

Trump dav zvolal, zhromaždil a „zažal plameň“ útoku

Útok podľa vyšetrovateľov nebol samovoľný čin, ale „pokus o prevrat“ a priamy dôsledok Trumpovho úsilia zvrátiť výsledky prezidentských volieb z novembra 2020. Predseda výboru Bennie Thompson na štvrtkovom vypočúvaní povedal, že sprisahanie, ktoré vyvrcholilo útokom davu ľudí na Kapitol, ešte stále predstavuje hrozbu pre americkú demokraciu. „Demokracia je v ohrození,“ povedal Thompson. „Musíme čeliť pravde otvorene, rozhodne a odhodlane,“ dodal.

Demokracia je v ohrození. Musíme čeliť pravde otvorene, rozhodne a odhodlane.

Bennie Thomson, predseda výboru vyšetrovateľov, USA

Republikánska členka Snemovne reprezentantov Liz Cheneyová povedala, že Trump dav zvolal, zhromaždil a „zažal plameň“ útoku. Výbor vo štvrtok začal prvé verejné vypočutie v kauze útoku na Kapitol. Exprezidenta a ďalšie osoby z jeho okolia vyšetruje s cieľom určiť, do akej miery mali Trumpove pokusy o zvrátenie výsledkov volieb z roku 2020 vplyv na prejavy násilia v Kapitole. Vyšetrovatelia vo štvrtok použili aj predtým nezverejnený videozáznam a ďalšie dôkazy.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Americký prezident Joe Biden
  2. Na archívnej snímke z 23. apríla 2022 bývalý americký prezident Donald Trump gestikuluje počas zhromaždenia v Delaware.
  3. Donald Trump

Biden Trumpovo udalosti z Kapitolu označil za „do neba volajúce porušenie ústavy“. Trump vyšetrovanie odmieta a na sociálnej sieti vo štvrtok útok svojich podporovateľov z januára 2021 označil za „najväčšie hnutie v dejinách“ USA.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Útok na americký Kapitol nebol samovoľný čin, ale pokus o prevrat! A vinný je…

Odoberať
Upozorniť na
7 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Šport

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku