tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Protestujúci vtrhli do sídla amerického Kongresu vo Washingtone. Foto: instagram

Výbor, ktorý vyšetruje útok na Kapitol: Spustil to Trump svojím Twitterom!

Výbor americkej Snemovne reprezentantov, ktorý vyšetruje vlaňajší útok vo washingtonskom Kapitole, si v utorok vypočul, že Donald Trump svojím príspevkom na Twitteri k tomuto útoku zmobilizoval krajne pravicových extrémistov. Informuje o tom stanica BBC odvolávajúca sa na výpovede kongresmanov, ktoré zazneli počas utorkového verejného vypočúvania v tejto kauze.    

Dav Trumpových stúpencov vtrhol 6. januára 2021 do Kapitolu po zhromaždení neďaleko Bieleho domu, na ktorom vtedajší prezident falošne tvrdil, že Biden vyhral prezidentské voľby pomocou rozsiahlych podvodov. V budove Kapitolu dav rozbíjal okná, napádal policajtov a prinútil členov a zamestnancov Kongresu k úteku, keď sa snažil zastaviť oficiálne potvrdenie volebného víťazstva Trumpovho súpera Joea Bidena. Pri útoku zomrelo najmenej päť ľudí a viac ako 100 policajtov utrpelo zranenia.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Elon Musk.
  2. Na archívnej snímke z 23. apríla 2022 bývalý americký prezident Donald Trump gestikuluje počas zhromaždenia v Delaware.
  3. Donald Trump

Nenechal si poradiť

Výbor americkej Snemovne reprezentantov vedie už takmer rok vyšetrovanie nepokojov v Kapitole. Utorkové verejné vypočutie sa zameriavalo na Trumpov tweet z noci na 19. decembra 2020 a tiež na niekoľkohodinové stretnutie Trumpa s jeho blízkymi neoficiálnymi poradcami v Bielom dome, ktoré tomuto tweetu predchádzalo, uvádza BBC. Trumpovi už v tom čase jeho poradcovia a členovia jeho volebného tímu radili, aby priznal Bidenovi volebné víťazstvo.

Vtedajší dosluhujúci prezident sa však 18. decembra 2020 stretol v Bielom dome s niektorými svojimi neoficiálnymi poradcami – vrátane svojho osobného právnika Rudyho Giulianiho a svojho bývalého poradcu pre národnú bezpečnosť Michaela Flynna. Tí ho, naopak, vyzývali, aby pokračoval v nepodložených tvrdeniach o rozsiahlych volebných podvodoch, a navrhovali napríklad aj to, aby Trump nariadil armáde, nech zhabe volebné sčítavacie zariadenia.

Chcel ovplyvňovať svedkov

Vtedajší právny poradca Bieleho domu Pat Cipollone povedal kongresovému výboru, že podľa jeho domnienok „nikto z týchto ľudí prezidentovi neposkytol dobrú radu“. Trump po tomto stretnutí zverejnil 19. decembra o 01.42 h miestneho času predmetný tweet, v ktorom svojim stúpencom odkázal, že je štatisticky nemožné, aby prehral voľby, a zvolal ich na protest vo Washingtone na 6. januára. „Príďte, bude to divoké,“ napísal.

Jamie Raskin zo zmieneného výboru, ktorý útok na Kapitol vyšetruje, uviedol, že tento príspevok vyburcoval Trumpových priaznivcoch, ktorí verili jeho tvrdeniam o zmanipulovaných voľbách. Kongresový výbor tiež tvrdí, že tweet vyburcoval k útoku na Kapitol extrémistov zo skupín ako Oath Keepers či Proud Boys.

Na utorkovom pojednávaní sa hovorilo aj o tom, že Trump sa pokúsil skontaktovať niekoho, kto s výborom hovoril, čím sa zvýšila možnosť jeho snahy o ovplyvňovanie svedkov. Táto nemenovaná osoba však na jeho výzvy nereagovala a upovedomila právnika.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Výbor, ktorý vyšetruje útok na Kapitol: Spustil to Trump svojím Twitterom!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku