eReport.sk
Prípad tiež odobral Krajskej prokuratúre v Bratislave
Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka, foto: tasr

Ústavný súd: Paragraf 363 nie je v rozpore s ústavou. Žilinka to rešpektuje


Paragraf 363 Trestného zákona nie je v rozpore s Ústavou SR. Rozhodol o tom v stredu Ústavný súd (ÚS) SR, keď nevyhovel návrhu skupiny poslancov a prezidentky SR Zuzany Čaputovej, ktorí paragraf na súde napadli.

Sporný paragraf napadla na ÚS skupina poslancov Národnej rady (NR) SR a následne aj prezidentka SR Zuzana Čaputová. Jej podanie o súlade s ústavou sa týka ustanovení paragrafov 363 až 367 Trestného poriadku.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

  1. Americký prezident Joe Biden
  2. Morawiecki poriadne prestrelil

Žilinka rozhodnutie rešpektuje

Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka plne rešpektuje rozhodnutia súdov vrátane stredajšieho rozhodnutia Ústavného súdu (ÚS) SR o paragrafe 363 Trestného poriadku.

„Generálny prokurátor Slovenskej republiky – tak ako vždy – plne rešpektuje rozhodnutia súdov vrátane dnešného rozhodnutia Ústavného súdu Slovenskej republiky,“ uviedol Žilinka vo vyjadrení, ktoré TASR sprostredkovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry (GP) SR Zuzana Drobová.

Vágna a neurčitá formulácia

Daný paragraf umožňuje generálnemu prokurátorovi zrušiť právoplatné rozhodnutie prokurátora alebo policajta, ak takým rozhodnutím alebo v konaní, ktoré mu predchádzalo, bol porušený zákon.

Poslanci, ktorí paragraf napadli, i prezidentka, poukazovali na to, že takéto rozhodnutie generálneho prokurátora je konečné a nepreskúmateľné. Ide podľa nich o príliš vágnu, neurčitú formuláciu, ktorá vlastne umožňuje svojvoľný výklad. A tak môže vraj dôjsť ľahko k zneužitiu.

Zásah do nezávislosti súdnej moci

Znenie paragrafu a právomoci, ktorými takto disponuje generálny prokurátor, podľa nich zasahujú neprimerane do nezávislosti súdnej moci. Podnety sa týkali využívania paragrafu 363 generálnym prokurátorom Marošom Žilinkom.

Pomocou paragrafu 363 zbavil Źilinka napríklad obvinenia predsedu Smeru Roberta Fica, exministra vnútra Roberta Kaliňáka či ďalších obvinených.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ústavný súd: Paragraf 363 nie je v rozpore s ústavou. Žilinka to rešpektuje

Odoberať
Upozorniť na
10 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne