eReport.sk
Ústavný súd vyhovel sťažnosti Dušana Kováčika. Foto: tasr

Ústavný súd dal za pravdu bývalému špeciálnemu prokurátorovi. Súd bude musieť Kováčikovi dokonca platiť


Ústavný súd (ÚS) SR rozhodol, že uznesením Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) z 31. marca 2021 boli porušené práva bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika a dané uznesenie zrušil. Podľa advokáta sťažovateľa Erika Magála napadnuté uznesenie ŠTS sa týkalo zaistenia majetku jeho klienta.

Tretí senát ÚS v rozhodnutí z 28. júla konštatoval porušenie základného práva Kováčika na súdnu a inú právnu ochranu a právo na spravodlivé súdne konanie. ŠTS je povinný nahradiť sťažovateľovi trovy konania v sume 707 eur. Vo zvyšnej časti sťažnosti ÚS nevyhovel.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Podpredseda Smeru Ľuboš Blaha
  2. Dušan Kováčik na Najvyššom súde SR.
  3. Sudkyňa a členka Súdnej rady SR Marcela Kosová
  4. Bývalý špeciálny prokurátor neuspel so sťažnosťou voči rozsudku Najvyššieho súdu
  5. Ústavný súd
  6. Na kombosnímke zľava Peter Kubina a Maroš Žilinka.
  7. Ľubomír Vážny

Podľa Magála bolo uznesenie ŠTS zle odôvodnené. „ŠTS vôbec nevzal na zreteľ európsku právnu úpravu, konkrétne jednu osobitnú smernicu, ktorá upravuje podmienky zaistenia majetku odlišne ako Trestný poriadok tak, že poskytuje vyššiu ochranu obvineným, a ŠTS túto osobitnú európsku smernicu v podstate odmietol aplikovať,“ povedal advokát pre TASR. Zaistený majetok podľa neho zahŕňal finančnú hotovosť, zbrane či ďalšie hnuteľné veci. K dôsledkom rozhodnutia ÚS viac napovie jeho ďalšie odôvodnenie, ktoré zatiaľ nie je k dispozícii.

Bývalého špeciálneho prokurátora v máji odsúdil Najvyšší súd (NS) SR na osemročné väzenie a peňažný trest 100-tisíc eur. Uznal ho za vinného, že zobral úplatok 50-tisíc eur za intervenciu v prípade prepustenia Ľubomíra Kudličku, považovaného za bosa skupiny takáčovcov, z väzby. Odsúdili ho aj za vynášanie informácií zo spisov.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ústavný súd dal za pravdu bývalému špeciálnemu prokurátorovi. Súd bude musieť Kováčikovi dokonca platiť

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: