eReport.sk
Z prímeria by vraj profitoval Hamas
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken si myslí, že situácia na Blízkom východe je teraz nebezpečnejšia ako v roku 1973. Foto: tasr/ap

USA súhlasili so stiahnutím svojich vojakov z Nigeru


Minister zahraničných vecí USA Antony Blinken navštívil Niger v marci 2023 v snahe preukázať podporu prezidentovi Mohamedovi Bazoumovi, kľúčovému spojencovi Západu.

Spojené štáty v piatok súhlasili so stiahnutím svojich viac ako 1000 vojakov z Nigeru a ukončením svojej prítomnosti v tejto západoafrickej krajine, kde mali vybudovanú veľkú základňu bezpilotných lietadiel. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

Námestník ministra zahraničných vecí Kurt Campbell prijal výzvu na stiahnutie vojakov počas stretnutia s nigerským premiérom Alim Mahamanom Laminem Zeineom vo Washingtone, americkí predstavitelia uviedli pre agentúru AFP pod podmienkou zachovania anonymity.

Dohodli sa, že americká delegácia príde v priebehu niekoľkých dní do hlavného mesta Niamey, aby dohodla riadny odchod vojakov. Nigérijská štátna televízia už skôr informovala, že americkí predstavitelia navštívia Niger budúci týždeň.

Mohlo by vás zaujímať

  1. V ochrannej lehote
  2. Dobre správy pre Slovensko
  3. Zastavte toto šialenstvo! Vyzýva turecký prezident
  4. Putin môže byť okamžite zatknutý
  5. Iránsky prezident Ebráhím Raísí
  6. Hrdinský príklad vodcovstva
  7. Príde aj na prezidentovho syn?

Niger bol dlho strategickou základňou USA a Francúzska v boji proti džihádistom v západnej Afrike. USA vybudovali v krajine púštnu základňu pre bezpilotné lietadlá za približne 100 miliónov dolárov, píše AFP. Od vlaňajšieho prevratu však fungovala len v obmedzenom režime. Washington odvtedy tiež pozastavil niektoré programy pomoci nigerskej vláde.

Minister zahraničných vecí USA Antony Blinken navštívil Niger v marci 2023 v snahe preukázať podporu prezidentovi Mohamedovi Bazoumovi, kľúčovému spojencovi Západu. Nigerská armáda však o štyri mesiace neskôr zosadila Bazouma a čoskoro vyštvala z krajiny vojakov bývalej koloniálnej mocnosti Francúzska. Zároveň sa začala zbližovať s Ruskom, s ktorým sa začiatkom tohto roka dohodla na rozvíjaní vzťahov v obrannom sektore.

Niger, západoafrická krajina s približne 26 miliónmi obyvateľov a jeden z najchudobnejších štátov sveta, bol pred prevratom jedným z posledných demokratických spojencov USA a európskych štátov v oblasti Sahelu na južnom okraji Sahary.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

USA súhlasili so stiahnutím svojich vojakov z Nigeru

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: