eReport.sk
Príde aj na prezidentovho syn?
Americký prezident Joe Biden a jeho syn Hunter Biden. Zdroj: NYT

Senát USA schválil opätovné povolenie kľúčového programu pre sledovanie ľudí


Zákon obnovuje program, ktorý umožňuje bez povolenia vláde USA zhromažďovať aj tajnú komunikáciu Neameričanov nachádzajúcich sa mimo krajiny.

Americký Senát hlasoval v sobotu skoro ráno, po polnočnom konečnom termíne, opätovne za kľúčový zákon o sledovaní. Zákon pritom takmer prestal platiť. Predchádzali tomu názorové rozdiely o tom, či by Federálny vyšetrovací úrad USA (FBI) mal mať zakázané využívať tento program o údajoch o Američanoch. TASR prevzala informácie z tlačovej agentúry AP.

Legislatívu schválili senátori z oboch politických strán pomerom hlasov 60 k 34 a program sa tým predĺži o dva roky. Teraz pôjde na stôl prezidentovi USA Joeovi Bidenovi a po jeho podpise sa z neho stane zákon. Poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan uviedol, že Biden „ho rýchlo podpíše“.

„V pravý čas opätovne schvaľujeme tento zákon, krátko pred jeho vypršaním o polnoci,“ povedal líder senátnej väčšiny Chuck Schumer, keď sa 15 minút pred konečným termínom začalo hlasovať. „Celý deň sme sa snažili dosiahnuť prelom a nakoniec sa nám to podarilo,“ dodal.

Mohlo by vás zaujímať

  1. V ochrannej lehote
  2. Dobre správy pre Slovensko
  3. Putin môže byť okamžite zatknutý
  4. Iránsky prezident Ebráhím Raísí
  5. Hrdinský príklad vodcovstva
  6. Z prímeria by vraj profitoval Hamas

Americkí predstavitelia uviedli, že tento nástroj na sledovanie, prvýkrát povolený v roku 2008 a odvtedy niekoľkokrát predlžovaný, je životne dôležitý pre marenie teroristických útokov, kyberútokov a zahraničnej špionáže. Takisto poskytuje aj spravodajské informácie, na ktoré sa USA spoliehajú pri špecifických operáciách, ako napríklad pri zabití vodcu al-Káidy Ajmana az-Zawahrího v roku 2022.

Zákon obnovuje program, ktorý umožňuje bez povolenia vláde USA zhromažďovať aj tajnú komunikáciu Neameričanov nachádzajúcich sa mimo krajiny.

Opätovné schválenie zákona má za sebou dlhú a hrboľatú cestu. Nakoniec ho však Senát odhlasoval, po mesiacoch sporov medzi obhajcami práva na súkromie a jastrabmi v oblasti národnej bezpečnosti.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Senát USA schválil opätovné povolenie kľúčového programu pre sledovanie ľudí

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: