eReport.sk
Wang I a Sergej Lavrov, foto:tasr

AUKUS podľa Číny zvyšuje riziko šírenia jadrových zbraní v oblasti južného Tichomoria


Hlavným pilierom paktu AUKUS je prísľub pomoci Austrálii, ktorá si chce vybudovať flotilu silných ponoriek s jadrovým pohonom, čo je súčasne jedna z jej najväčších vojenských modernizácií.

Čínsky minister zahraničných vecí Wang I v sobotu obvinil krajiny z bezpečnostného paktu AUKUS, že vyvolávajú rozpory a zvyšujú riziko šírenia jadrových zbraní v oblasti južného Tichomoria. TASR informuje podľa agentúry AFP.

Wang skritizoval obrannú dohodu, podľa ktorej vybavia USA a Británia Austráliu ponorkami s jadrovým pohonom. Počas návštevy Papuy-Novej Guiney s cieľom upevniť vzťahy s týmto dlhoročným austrálskym spojencom Wang varoval, že trojstranná dohoda AUKUS „je v rozpore“ so zmluvou o zákaze jadrových zbraní v regióne južného Tichomoria.

V posledných rokoch sa Peking snaží znížiť vplyv USA a Austrálie v tejto oblasti, a to aj v Papue-Novej Guinei. Tichomorské ostrovy, hoci majú malý počet obyvateľov, sú bohaté na prírodné zdroje a nachádzajú sa na geostrategickej križovatke. Tá by sa mohla ukázať ako strategicky dôležitá v prípade akéhokoľvek vojenského konfliktu o Taiwan.

Molho by vás zaujímať

  1. V ochrannej lehote
  2. Hrdinský príklad vodcovstva
  3. Hunter Biden čelil vypočúvaniu
  4. Z prímeria by vraj profitoval Hamas

Austrália, Británia a USA založili v septembri 2021 trojstranný bezpečnostný pakt AUKUS, ktorého cieľom je posilniť bezpečnosť v indo-pacifickom regióne. Dohoda o vzniku paktu zúčastneným krajinám umožňuje zdieľať rôzne – aj tajné – informácie o pokročilých technológiách vrátane vývoja jadrových ponoriek. Cieľom tohto paktu je i obmedzenie čínskej vojenskej expanzie v ázijsko-tichomorskej oblasti.

Hlavným pilierom paktu AUKUS je prísľub pomoci Austrálii. Tá si chce vybudovať flotilu silných ponoriek s jadrovým pohonom, čo je súčasne jedna z jej najväčších vojenských modernizácií.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

AUKUS podľa Číny zvyšuje riziko šírenia jadrových zbraní v oblasti južného Tichomoria

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE: