eReport.sk
Wlachovský sa v Ríme zúčastnil na štátnom pohrebe exprezidenta Napolitana
zdroj foto: youtube

Wlachovský sa v Ríme zúčastnil na pohrebe exprezidenta Napolitana

Zosnulý taliansky exprezident Giorgio Napolitano bol príkladom veľkého európskeho štátnika, ktorý slúžil občanom s pokorou a rešpektom. Uviedol to slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Wlachovský.

Napolitano zomrel minulý týždeň v piatok vo veku 98 rokov. V utorok mal v Ríme štátny pohreb, na ktorom sa zúčastnil aj Wlachovský. ,,Giorgio Napolitano bol príkladom veľkého európskeho štátnika, ktorý rolu prezidenta vykonával s pokorou, rešpektom a veľkým zmyslom pre službu občanom. Nielen Taliansko, ale aj celá Európa v ňom stratila rozhodného človeka s jasnými postojmi. Počas svojej kariéry stál pri najdôležitejších míľnikoch moderných talianskych dejín a formoval demokratickú Taliansku republiku, ako ju poznáme dnes,“ povedal šéf slovenskej diplomacie.

Po vpáde vojsk

Pripomenul, že Napolitano v roku 2011 ako taliansky prezident navštívil Slovensko. Rok predtým sa tiež zúčastnil na slávnostnom odhalení busty Alexandra Dubčeka na Bratislavskom námestí v Ríme. ,,Lídra Pražskej jari nielenže osobne poznal, ale tiež aktívne podporoval jeho reformné úsilie. Alexander Dubček sa na jeho podporu mohol spoľahnúť aj po vpáde vojsk Varšavskej zmluvy v roku 1968, keď sa ocitol na okraji politického i spoločenského života,“ doplnil Wlachovský.

Prvým talianskym prezidentom

Napolitano pôsobil v politike vyše 70 rokov. Vyvrcholením jeho politickej kariéry bol post prezidenta Talianskej republiky, ktorým sa ako kandidát stredoľavicovej koalície stal v máji 2006.
V apríli 2013 ho na tento post zvolili na ďalších sedem rokov. Stal sa tak vôbec prvým talianskym prezidentom v dejinách, ktorého zvolili aj na druhé funkčné obdobie.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Nová zmluva Slovenska a Česka o štátnej hranici? Ministerstvo vnútra predložilo jej návrh na pripomienkovanie.
  2. Novodobý Mesiáš

Pre svoj pokročilý vek odstúpi z funkcie

Dňa 13. januára 2015 oznámil, že pre svoj pokročilý vek odstúpi z funkcie. Novým prezidentom sa stal Sergio Mattarella. Napolitano sa potom sústredil na svoje pôsobenie v Senáte, do ktorého ho ako doživotného senátora vymenoval v roku 2005 vtedajší prezident Carlo Azeglio Ciampi.
Počas dlhoročnej politickej kariéry bol Napolitano aj poslancom Európskeho parlamentu, predsedom talianskej Poslaneckej snemovne či ministrom vnútra.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Wlachovský sa v Ríme zúčastnil na pohrebe exprezidenta Napolitana

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php