eReport.sk
Budú brať na vojnu aj deti
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Foto: tasr/ap

Ukrajina už nemá vojakov: Zelenskyj podpísal zákon o znížení mobilizačného veku!

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok podpísal zákon, na základe ktorého sa znižuje vek pre odvod do armády z 27 na 25 rokov. Príslušné znenie zákona v utorok zverejnil na svojej webstránke ukrajinský parlament.

Ukrajina už nemá vojakov

Najvyššia rada túto legislatívu schválila už koncom vlaňajšieho mája podľa návrhov ministerstva obrany. K jej podpisu ukrajinským prezidentom dochádza v situácii, keď Ukrajina čelí nedostatku vojakov na bojisku vo vojne s Ruskom.

Zelenskyj váhal, prečo?

Podľa médií Zelenskyj dlho váhal s podpísaním predmetného zákona, pretože tvrdil, že najskôr potrebuje vidieť podrobný plán armády o tom, ako budú nasadení noví odvedenci. Tí by mali nahradiť vojakov, ktorí boli na bojisku od februára 2022, keď ruské sily spustili inváziu.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Zelenskyj apeluje na spojencov
  2. Zelenskyj sa sťažoval Macronovi
  3. Akt zúfalstva?
  4. Prosí o vojenskú pomoc

Ukrajinský rezort obrany už vlani argumentoval, že odvodový vek, stanovený na 27 rokov, nie je potrebný za vojnového stavu. Takýto systém podľa neho vytvára zbytočné výdavky a znemožňuje mobilizáciu ľudí vo veku 25 – 27 rokov.

Hovoril o mobilizácii 500-tisíc Ukrajincov

Zelenskyj v decembri minulého roka tiež tvrdil, že ukrajinské ozbrojené sily chcú zmobilizovať ďalšieho pol milióna brancov. Mnohí Ukrajinci podľa AFP považujú systém odvodov do armády za nespravodlivý, neefektívny a často skorumpovaný.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ukrajina už nemá vojakov: Zelenskyj podpísal zákon o znížení mobilizačného veku!

Odoberať
Upozorniť na
8 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie