eReport.sk
Stéphane Séjourné, francúzsky minister zahraničných vecí. Zdroj: FB / Stéphane Séjourné

Francúzsko chce zlomiť ruského spojenca. Očakáva, že Čína vyšle Rusku jasnú správu v súvislosti s Ukrajinou

Vojnu na Ukrajine by chceli skončiť mnohí, akosi však pri tom zabúdajú, že tá sa dodávkami zbraní Ukrajine neskončí. Na to je potrebné, aby si za jeden rokovací stôl sadli Ukrajina aj Rusko. S tým by však museli súhlasiť aj tí, ktorým zrejme toto ich vzájomné zabíjanie sa vyhovuje, pretože ich primárnym cieľom je porážka Ruska. A tomu sú ochotní podriadiť všetko.

Čína si váži „nezávislý“ postoj Francúzska

Francúzsko očakáva, že Čína vyšle jasnú správu Rusku v súvislosti s vojnou na Ukrajine. Vyhlásil to dnes francúzsky minister zahraničných vecí Stéphane Séjourné po stretnutí so svojím rezortným kolegom v Pekingu, informuje TASR podľa správy agentúry AFP. „Očakávame, že Čína vyšle Rusku veľmi jasnú správu,“ uviedol Séjourné na spoločnej tlačovej konferencii so svojím čínskym náprotivkom Wang Im. „Sme presvedčení, že nebude dosiahnutý trvalý mier, ak nebude vyjednaný s Ukrajincami… Ak nepríde k uzatvoreniu mieru v súlade s medzinárodným právom, nebudú mať Európania zaistenú bezpečnosť,“ uviedol šéf francúzskej diplomacie.

Ak nepríde k uzatvoreniu mieru v súlade s medzinárodným právom, nebudú mať Európania zaistenú bezpečnosť.

Stéphane Séjourné, francúzsky minister zahraničných vecí

Zároveň dodal, že Čína by mohla zohrať kľúčovú úlohu pri zaistení dodržania medzinárodného práva. Paríž a Peking sa v posledných rokoch usilujú posilniť svoje vzájomné vzťahy. Počas februárového stretnutia v Paríži povedal Wang francúzskemu prezidentovi Emmanuelovi Macronovi, že Čína si váži „nezávislý“ postoj Francúzska. Paríž sa totiž snaží upevniť svoje vzťahy s Čínou v čase, keď sa Európska únia snaží ochrániť pred vznikom priveľkej závislosti na Číne. Séjourné dnes v Pekingu zopakoval, že podľa Paríža nie je potrebné odtrhnúť sa od Číny. Poukázal však na potrebu udržiavania ekonomickej rovnováhy, aby boli zaistené „zdravé a udržateľné“ obchodné vzťahy s Čínou.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. V Sudáne to stále vrie
  2. Zelenskyj
  3. Macron, vpravo, a Zelenskyj

Wang uviedol, že si váži to, že Francúzsko odmieta odtrhnutie od Číny. „Verím, že už bolo dokázané a bude sa ďalej dokazovať, že Čína predstavuje pre Európu príležitosť a nie riziko. Sme partneri, nie súperi,“ uviedol Wang. Séjourného návšteva Pekingu je v poradí už druhou návštevou francúzskeho ministra zahraničných vecí v Číne za menej ako pol roka. Vlani v novembri totiž do Číny vycestovala aj jeho predchodkyňa Catherine Colonnová. Prezident Macron vlani v apríli Čínu taktiež navštívil. Spôsobil však vtedy rozruch svojimi vyjadreniami, že Európa by v konflikte medzi Čínou a Taiwanom nemala nasledovať Spojené štáty.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Francúzsko chce zlomiť ruského spojenca. Očakáva, že Čína vyšle Rusku jasnú správu v súvislosti s Ukrajinou

Odoberať
Upozorniť na
8 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: