eReport.sk
Zelenskyj apeluje na spojencov
Na videosnímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj reční v Kyjeve. Zdroj: tasr/ap

Zelenského veľkonočné posolstvo: Vyzývam svojich spoluobčanov, bráňme sa pred ruskou agresiou!

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj opäť vyzval svojich spoluobčanov na obranu pred ruskou agresiou. Urobil tak v posolstve adresovanom Ukrajincom, ktorí slávia veľkonočné sviatky podľa západného obradu.

Zelenského veľkonočné posolstvo

Vo svojom statuse na sieti X Zelenskyj deklaroval, že Veľká noc pripomína silu ducha, ktorý odoláva temnote a zjednocuje svet: spája rodiny, národy a kontinenty. Zdôraznil, že „život môže vyhrať“ napriek nepretržitému teroru Ruska.

Ruský teror

Podľa agentúry DPA Zelenskyj doplnil, že v poslednom čase „nie je dňa ani noci, aby sa ruský teror nesnažil zničiť životy Ukrajincov“. Spresnil, že aj v noci na nedeľu Ukrajina opäť odolávala útokom rakiet i bezpilotných lietadiel. „My sa však bránime, vydržíme, náš duch sa nevzdáva a vie, že smrti sa dá zabrániť. Život môže vyhrať,“ ubezpečoval Zelenskyj.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Putin údajne "poťahal za nitky
  2. Prosí o vojenskú pomoc

Agentúra DPA pripomenula, že Ukrajina v noci na nedeľu čelila ďalšej vlne útokov, ktorých cieľom bola najmä energetická infraštruktúra. Ukrajinská armáda síce veľkú časť dronov, rakiet a
riadených striel zlikvidovala, ale podľa úradov niektoré zasiahli
stanovené ciele. Z Ľvovskej oblasti na západe Ukrajiny hlásia aj jednu obeť. Vo viacerých oblastiach Ukrajiny boli v dôsledku ruských útokov výpadky v dodávkach elektriny.

Zelenskyj si želá, aby boli jeho modlitby naplnené

Zelenskyj na záver svojho posolstva zaželal Ukrajincom, ale aj iným národom, ktoré trpia vojnami, aby rýchlo nastal mier. „Nech sú dnes vyslyšané všetky modlitby za ochranu pred zlom. Nech viera spojí všetky dobré srdcia a posilní tých, ktorí bránia svoj domov. A nech sa priblíži skutočný mier pre celú našu Ukrajinu a všetky národy, ktoré trpia vojnami,“ vyhlásil ukrajinský prezident.

Časť kresťanov na Ukrajine slávi Veľkú noc v rovnakom čase ako rímskokatolíci a protestanti. Kresťania východného obradu, teda gréckokatolíci a pravoslávni, budú v roku 2024 sláviť Veľkú noc v nedeľu 5. mája. Pravoslávna cirkev Ukrajiny a ukrajinská gréckokatolícka cirkev prešli na novojuliánsky kalendár od 1. septembra 2023 a teraz sa väčšina cirkevných sviatkov slávi o 13 dní skôr. Podľa starého juliánskeho kalendára sa na Ukrajine slávia len pohyblivé sviatky, akým je napríklad aj Veľká noc.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zelenského veľkonočné posolstvo: Vyzývam svojich spoluobčanov, bráňme sa pred ruskou agresiou!

Odoberať
Upozorniť na
8 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie