eReport.sk
Turecký parlament schválil žiadosť Fínska
Turecký parlament, foto:tasr/afp

Dostali zelenú! Turecký parlament schválil žiadosť Fínska o vstup do NATO

AKTUALIZOVANÉ Turecký parlament schválil žiadosť Fínska. Poslanci tureckého parlamentu schválili vo štvrtok večer žiadosť severskej krajiny o vstup do Severoatlantickej aliancie.

Turecký parlament schválil žiadosť Fínska

Prítomní poslanci jednomyseľne podporili vstup tejto severskej krajiny do NATO dva týždne po tom, ako sa verejne za jej prijatie vyjadril turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecko tak odobrilo prijatie Fínska ako vôbec posledná krajina Aliancie, a to len niekoľko dní po tom, ako to spravilo aj Maďarsko. Fínsku zostávajú na oficiálny vstup už len formálne kroky.

Švédsko nepochodilo

Naopak vstup susedného Švédska do Aliancie je stále v nedohľadne, píše agentúra AP. Zatiaľ ho totiž neodobrilo Turecko ani Maďarsko, a to napriek tomu, že vyjadrili podporu rozširovaniu NATO. Fínsko a Švédsko spoločne požiadali o vstup do NATO v reakcii vojnu, ktorú začalo vlani Rusko na Ukrajine. Vstup akejkoľvek krajiny do Aliancie musí odobriť všetkých jej 30 členských štátov. Turecký parlament teda schválil žiadosť Fínska o vstup do NATO

I Maďarsko namieta

Maďarský parlament doposiaľ neschválil vstup Švédska do Severoatlantickej aliancie z troch príčin, povedal hovorca vlády Zoltán Kovács. Zverejnil ich v stredu na serveri abouthungary.hu.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Rusko je hrozba
  2. Musí vysvetľovať
  3. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.
  4. Nemecko to zatiaľ odmieta

Švédsko podľa Kovácsa neustále podkopáva vzájomné vzťahy, čím sa zároveň rúca „trón morálnej nadradenosti“ tejto škandinávskej krajiny. Tretia príčina váhania parlamentu v tejto otázke tkvie v nedostatku pozornosti a rešpektu zo švédskej strany, napísal hovorca.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Dostali zelenú! Turecký parlament schválil žiadosť Fínska o vstup do NATO

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti