eReport.sk
Nemecko to zatiaľ odmieta
Fínska premiérka Sanna Marinová. Zdroj: tasr/ap

Fínsko hlási výrazné oslabenie ruských spravodajských operácií na svojom území

Vyhostenie viacerých predstaviteľov ruských spravodajských služieb či skutočnosť, že im boli zamietnuté víza, počas minulého roku výrazne oslabili spravodajské operácie Moskvy vo Fínsku. Vo štvrtok to uviedla Fínska bezpečnostná a spravodajská služba (SUPO), na ktorú sa odvoláva agentúra AP.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Vladimir Putin
  2. Demokracia v ohrození
  3. Mierový plán od vás nepotrebujeme!
  4. Nie je to prvý raz!

Zníženie stavu

Riaditeľ SUPO Antti Pelttari poznamenal, že počet pracovníkov ruských spravodajských služieb vo Fínsku sa v roku 2022 znížil na zhruba polovicu. Dodal, že hlavným dôvodom boli vyhostenia osôb podozrivých zo špionáže a tiež fakt, že im neboli udelené víza.

SUPO skonštatovala, že na podmienky operácií ruských tajných služieb mali výrazný dosah aj cestovné obmedzenia na rusko-fínskych hraniciach zavedené v súvislosti s vojnou na Ukrajine.

Diplomacia

Predstavitelia SUPO uviedli, že hlavným nástrojom ruských spravodajských služieb v zahraničí tradične bývajú operácie prebiehajúce pod diplomatickým krytím. Vzhľadom na výpadok v ľudských zdrojoch sa Moskva preto snažila okrem iných metód posilniť kybernetickú špionáž.

Hrozbou je aj Čína

Rusko, Čína a niektoré ďalšie krajiny patrili k najaktívnejším, čo sa týka spravodajských operácií zameraných na získanie informácií pre ich vlastné zámery a proti záujmom Fínska, uviedla SUPO.

Lákavý cieľ?

Fínsko, ktoré vlani v máji spoločne so Švédskom požiadalo o vstup do Severoatlantickej aliancie, zdieľa s Ruskom 1340-kilometrovú pozemnú hranicu.

SUPO minulý rok v septembri varovala, že budúce členstvo Fínska v NATO by z tejto severskej krajiny mohlo spraviť potenciálne „lákavejší“ cieľ pre operácie ruských spravodajských služieb.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Fínsko hlási výrazné oslabenie ruských spravodajských operácií na svojom území

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti