eReport.sk
Rusko je hrozba
Ilustračná snímka, foto:tasr/ap

Rusko je hrozba! Znie zo severských krajín: Plánujú spoločnú protivzdušnú obranu!

Rusko je hrozba! Švédsko, Nórsko, Fínsko a Dánsko podpísali dohodu o zámere vytvoriť spoločné vojenské letectvo. Severské krajiny chcú spoločne prevádzkovať 250 bojových lietadiel, ako aj protivzdušné obranné a spravodajské systémy.

Rusko je hrozba

Táto dohoda bola ešte 16. marca podpísaná na vojenskej základni Ramstein v Nemecku. Na jej slávnostnom podpise sa zúčastnil veliteľ vzdušných síl NATO generál James Hecker, spresnila stanica Rádio Sloboda (RFE/RL).

Spoločná obrana vzdušného priestoru

„Konečným cieľom je, aby sme boli schopní bez problémov operovať spoločne ako jedna sila prostredníctvom vypracovania severskej koncepcie spoločných vzdušných operácií na základe už známej metodiky NATO,“ uviedli dánske vzdušné sily.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Zničí Leyenová Úniu?
  2. Ukrajina je rukojemníkom Západu
  3. OSN je znepokojená ohľadom situácie na Ukrajine
  4. Slovenský MiG na archívnej snímke.

Integrované velenie

Spolupráca zahŕňa integrované velenie a riadenie, operačné plánovanie a vykonávanie, flexibilné nasadenie síl, spoločný dohľad nad vzdušným priestorom a výcvik. Veliteľ dánskych vzdušných síl generálmajor Jan Dam pre agentúru Reuters povedal, že toto rozhodnutie prijali na pozadí vojny rozpútanou Ruskom na Ukrajine. Severské krajiny budú spolupracovať okrem iného aj v boji proti možnej ruskej hrozbe.

„Naša spoločná (letecká) flotila sa dá porovnať s letectvom veľkej európskej krajiny,“

podotkol Dam.

Nórsko má 57 stíhačiek F-16 a 37 stíhačiek F-35, pričom ďalších 15 stíhačiek má objednaných. Fínsko má 62 stíhačiek F/A-18 Hornet a 64 F-35 na objednávku, zatiaľ čo Dánsko má 58 stíhačiek F-16 a 27 F-35 na objednávku. Švédsko má viac ako 90 stíhačiek Gripens. Nateraz nie je jasné, koľko z týchto lietadiel je v prevádzke, doplnila agentúra Reuters.

Tieto štyri severské krajiny spájajú tesné politické, ekonomické a kultúrne väzby

Z vojensko-politického hľadiska však majú rôzne statusy. Dánsko je členom NATO od roku 1949 a je jednou zo zakladajúcich krajín aliancie. Fínsko a Švédsko boli predtým neutrálne. Po začatí vojenskej invázie Ruska na Ukrajinu oba tieto štáty požiadali o vstup do NATO. Nórsko je tiež členom NATO, ale na rozdiel od iných severných krajín nie je členom Európskej únie, hoci s ňou spolupracuje.

Zdroj: tasr/reuters


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Rusko je hrozba! Znie zo severských krajín: Plánujú spoločnú protivzdušnú obranu!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti