eReport.sk
Trump má vyzývateľa
Donald Trump počas príhovoru v Bielom dome. Po jeho boku jeho viceprezident Mike Pence. Foto: tasr

Trump má vyzývateľa. Za Republikánov chce kandidovať aj jeho niekdajšia pravá ruka

Trump má vyzývateľa. Bývalý republikánsky viceprezident USA Mike Pence na budúci týždeň oznámi svoju prezidentskú kandidatúru. Vstúpi tak do súboja o prezidentskú nomináciu Republikánskej strany proti svojmu bývalému „šéfovi“ Donaldovi Trumpovi, uviedla v stredu agentúra Reuters s odvolaním sa na dva zdroje oboznámené so situáciou.

Kampaň pred prezidentskými voľbami 2024 už v utorok večer odštartoval republikánsky guvernér amerického štátu Florida Ron DeSantis.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Trump si pred voľbami verí
  2. Trump je prvým exprezidentom obvineným z trestného činu
  3. Už pozná dátum súdu.
  4. Trump si pred voľbami verí
  5. Už pozná dátum súdu.
  6. Ron DeSantis

Donald Trump, za ktorého úradovania Pence pôsobil ako viceprezident, svoju prezidentskú kandidatúru ohlásil už vlani v novembri.

Trump na svojho bývalého viceprezidenta zanevrel, keď odmietol podporiť jeho snahy o zneplatnenie výsledkov prezidentských volieb z roku 2020, v ktorých zvíťazil demokrat Joe Biden. Donald Trump ich dodnes označuje za sfalšované.

Zdroje citované agentúrou Reuters uviedli, že Mike Pence chystá oznámenie o začatí svojej kampane na stredu 7. júna. Mal by tak urobiť prostredníctvom videa a prejavu, ktorý prednesie v štáte Iowa, kde sa začiatkom budúceho roka odštartujú prezidentské primárky.

Začal sa dištancovať

Mike Pence stál za Trumpom počas celého ich spoločného úradovania v rokoch 2017-2021. Od Trumpovej volebnej porážky sa však od neho začal čoraz viac dištancovať – prispel k tomu aj útok protrumpovských demonštrantov na washingtonský Kapitol zo 6. januára 2021.

V mnohých otázkach Pence zastáva rovnaké konzervatívne postoje ako Donald Trump, snaží sa však prezentovať ako umiernenejšia alternatíva k bývalému exprezidentovi a osloviť tých republikánskych voličov, ktorých odradzuje Trumpova konfrontačná rétorika a správanie. Okrem iného sa usiluje získať podporu v radoch početnej komunity amerických evanjelikálnych kresťanov.

Už šesť kandidátov

Úmysel uchádzať sa o prezidentskú kandidatúru už ohlásilo viac než šesť republikánskych politikov, čo by mohlo podľa agentúry Reuters prispieť k rozdrobeniu hlasov protitrumpovskej opozície počas primárok.

V prieskumoch má zatiaľ obrovský náskok Donald Trump: Pence v priemere zaznamenáva menej než štvorpercentnú podporu, zatiaľ čo Trump sa pohybuje okolo 53 percent.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Trump má vyzývateľa. Za Republikánov chce kandidovať aj jeho niekdajšia pravá ruka

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php