eReport.sk
Toto si myslia Slováci
Vlajka EÚ pred budovou europarlamentu v Bruseli. Zdroj: istock

PRIESKUM Ako vnímame naše členstvo v EÚ? TOTO si myslia Slováci!

Toto si myslia Slováci! S členstvom Slovenska v Európskej únii súhlasí takmer 70 percent Slovákov. Viac ako tretina  pripúšťa, že by krajina v budúcnosti mohla alebo mala z EÚ vystúpiť. Vyplýva to z prieskumu, ktorý v piatok zverejnilo Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku.

Ako vnímame členstvo v EÚ?

Výsledky prieskumu ukázali nárast negatívneho vnímania EÚ, ako aj rozšírenosti názorov, že by Slovensko dokázalo budúcnosti čeliť lepšie, ak by bolo mimo EÚ. „Zároveň vidíme rastúcu polarizáciu EÚ podporných a EÚ odmietavých postojov. Nárast negatívneho sentimentu sa premieta aj do dôvery k EÚ a jej inštitúciám,“ skonštatovala eurokomisia. Podotkla, že v porovnaní so Slovenskom je medzi obyvateľmi EÚ vnímaná Únia pozitívnejšie.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Tu sme v Únii!
  2. Uvedomujú si vôbec dôsledky?
  3. Zničí Leyenová Úniu?
  4. Na ilustračnej snímke muž vyťahuje z peňaženky bankovku v hodnote 100 eur.
  5. Rusko je hrozba

Toto si myslia Slováci

Ako najzásadnejší problém vnímajú Slováci rastúce ceny, infláciu a náklady na život. Za jeden z dvoch hlavných problémov ho vybrali až dve tretiny obyvateľov. „Táto téma je vnímaná ako najväčší problém aj v EÚ27, avšak v porovnaní so Slovenskom ju menovalo menej Európanov,“ spresnila Komisia. Druhou oblasťou, ktorú Slováci vnímajú ako najproblematickejšiu, sú dodávky energií.

Viaceré problémy

Prieskum tiež poukazuje na nízku dôveru obyvateľov voči kľúčovým ústavným inštitúciám, ako sú parlament a vláda SR. Podľa výsledkov im dôveruje len 14 percent Slovákov. Málo tiež dôverujú  súdom, polícii či armáde.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

PRIESKUM Ako vnímame naše členstvo v EÚ? TOTO si myslia Slováci!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti