eReport.sk
Tu sme v Únii!
Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Reprofoto: twitter.com/vonderleyen

Leyenová: Putin deportoval do Ruska tisíce detí, EÚ musí voči nemu okamžite zakročiť!

S Poľskom sa o to postaráme! Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová vo štvrtok uviedla, že pomôže zorganizovať konferenciu zameranú na zaistenie návratu ukrajinských detí deportovaných do Ruska počas konfliktu prebiehajúceho na Ukrajine. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Premiér Heger a prezident Zelenskyj
  2. Poľský premiér Mateusz Morawiecki
  3. Chystá sa NATO na vojnu?
  4. Rusko nie je problém

Vojnový zločin

„To, čo sa tam deje s deportáciami detí, je strašná pripomienka najtemnejších časov našej histórie. Je to vojnový zločin,“ vyhlásila Leyenová po summite lídrov Európskej únie (EÚ) v Bruseli.

ICC

Medzinárodný trestný súd (ICC) v Haagu minulý týždeň vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina za vojnové zločiny súvisiace s nútenými deportáciami ukrajinských detí.

Podľa údajov, ktoré uvádza Kyjev, bolo do Ruska od začiatku vojenskej invázie na Ukrajinu (24.2. 2022) deportovaných viac než 16.000 ukrajinských detí. Mnohé z nich pritom mali skončiť v domovoch alebo sirotincoch.

S Poľskom sa o to postaráme!

Leyenová vo štvrtok spresnila, že bude spolupracovať s poľským premiérom Mateuszom Morawieckim v záujme mobilizovania medzinárodnej podpory návratu týchto detí domov, cituje AFP.

„Dnes vieme o 16.200 deťoch, ktoré boli deportované, a len 300 z nich sa doposiaľ vrátilo; a tieto a trestné činy plne odôvodňujú zatýkacie rozkazy vydané ICC,“ dodala šéfka EK.

Asistencia

Ako ďalej uviedla, jej zámerom je tiež asistovať orgánom OSN. A relevantným medzinárodným organizáciám v získavaní lepších a kompletnejších informácií o deťoch, ktoré boli deportované do Ruska.

„A vzťahuje sa to aj na deti, ktoré boli neskôr adoptované alebo umiestnené do ruských pestúnskych rodín,“ upozornila.

Leyenová tiež poďakovala generálnemu tajomníkovi Organizácie Spojených národov (OSN) Antóniovi Guterresovi. Za ponúknutie podpory agentúram OSN v tomto úsilí.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Leyenová: Putin deportoval do Ruska tisíce detí, EÚ musí voči nemu okamžite zakročiť!

Odoberať
Upozorniť na
7 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti