eReport.sk
Na snímke sprava minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) a štátny tajomník Ministerstva obrany Spolkovej republiky Nemecko Benedikt Zimmer, foto:tasr

Takto to je s našim darom Ukrajine. Vzdáme sa nie tankov, ale bojových vozidiel pechoty, potvrdil Naď

Slovensko daruje Ukrajine 30 bojových vozidiel pechoty (BVP-1) zo záloh, ktoré boli určené pre mobilizačné potreby. Nemecko za ne Slovensku poskytne 15 kusov tankov Leopard 2A4 vrátane munície, náhradných dielov a komplexného výcviku. Vyplýva to z dohody o ďalšom posilňovaní vojenskej spolupráce medzi Slovenskom a Nemeckom, ktorú v utorok podpísali štátni tajomníci nemeckého a slovenského rezortu obrany Benedikt Zimmer a Marian Majer. Informoval o tom minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO).

„Výrazným spôsobom teda posilníme bojaschopnosť ťažkej mechanizovanej brigády a obranyschopnosť Slovenskej republiky. Zároveň sa postupne zbavujeme závislosti od Ruska tým, že sa zbavujeme starej sovietskej techniky,“ vyhlásil Naď. Tanky Leopard podľa neho využíva 18 spojeneckých krajín, čo umožní spoluprácu. 

Mohlo by vás zaujímať

  1. V popredí Jaroslav Naď (OĽaNO).
  2. Na ilustračnej snímke bojová stíhačka Ozbrojených síl SR typu MiG-29.
  3. Je to proti demokracii!

Ako vysvetlil slovenský minister, po dodaní leopardov budú ozbrojené sily disponovať celkovo 45 tankami, splnia teda počet tankov odporúčaný zo strany NATO. Predpokladá, že neskôr bude vôľa vymeniť aj staršie tanky T-72. Ako doplnil, v tomto momente Slovensko neuvažuje o darovaní tankov T-72 Ukrajine. Odovzdanie BVP na Ukrajinu očakáva v priebehu niekoľkých týždňoch, po sfinalizovaní právnych krokov.   

Do konca roka prvý

Do konca roka by podľa Naďa mal prísť na Slovensko z Nemecka minimálne jeden tank. Všetkých 15 leopardov by mali dodať v priebehu budúceho roka. „Sú vo veľmi dobrom stave a ešte prejdú komplexnou generálnou opravou zo strany Nemecka,“ spresnil.

Na snímke obrnený trasportér BVP-1 nad zákopom vo vojenskej expozícii. Foto: tasr

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Takto to je s našim darom Ukrajine. Vzdáme sa nie tankov, ale bojových vozidiel pechoty, potvrdil Naď

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti