eReport.sk
Szijjártó tvorcom protiruských sankcií
Maďarský minister zahraničného obchodu a zahraničných vecí Péter Szijjártó. Foto: tasr

Szijjártó tvorcom protiruských sankcií: Prestaňte! TOTO Maďarsko rázne odmieta!

Szijjártó tvorcom protiruských sankcií. Maďarsko je odhodlané plniť zmluvu podpísanú pred deviatimi rokmi s ruskou štátnou spoločnosťou pre jadrovú energetiku Rosatom. Vyhlásil to v utorok maďarský minister zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Péter Szijjártó v Bruseli po zasadnutí Rady ministrov energetiky EÚ.

Szijjártó tvorcom protiruských sankcií

„Projekt Paks 2 v Európe neustále podkopávajú, neustále sa snažia uvaliť sankcie na nukleárne investície, čomu sa priebežne bránime,“ vyhlásil šéf maďarskej diplomacie. Spresnil, že Rosatom uzavrel zmluvu s nemecko-francúzskym konzorciom na vybudovanie riadiaceho systému v elektrárni. Príslušný parížsky úrad už udelil povolenie, berlínska vláda to ale zatiaľ blokuje.

„S ruskou spoločnosťou spolupracovať neprestaneme“

Szijjártó zdôraznil, že Maďarsko sa zaviazalo vybudovať Paks 2 s Rosatomom. „Naša spolupráca s Rosatomom zatiaľ priniesla pozitívne skúsenosti,“ povedal minister a dementoval tak správy médií o tom, že by Maďarsko chcelo od spolupráce odstúpiť.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Putin je nekompromisný
  2. Biden opäť vyzýva Kongres
  3. Odmietnutý Biden
  4. Rusko neospravedlňujem

Dohodu medzi Maďarskom a Ruskou federáciou o mierovom využívaní atómovej energie podpísali 14. januára 2014 pri Moskve. Za účasti predsedu maďarskej vlády Viktora Orbána a ruského prezidenta Vladimira Putina.

Dohoda medzi Putinom a Orbánom platí

Pôvodný termín dokončenia dostavby dvoch nových blokov elektrárne. Rok 2023 sa v procese prijímania zákona o ruskom úvere a schvaľovania projektu Európskou úniou posunul na roky 2026–27. Projekt v hodnote 12 miliárd eur majú podľa pôvodných plánov financovať z 80 percent ruské štátne banky.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Szijjártó tvorcom protiruských sankcií: Prestaňte! TOTO Maďarsko rázne odmieta!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti