eReport.sk
Odmietnutý Biden
Na kombosnímke americký prezident Joe Biden (vľavo) a čínsky prezident Si Ťin-pching. Foto: tasr/ap

Strácajú Biden a USA pôdu pod nohami? Čína vraj s Amerikou už hovoriť nechce!

Odmietnutý Biden. Americký prezident Joe Biden v marci vyjadril vôľu hovoriť s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom o súčasnom dianí v globálnej geopolitike. Hlavnou témou by mala byť s určitosťou vojna na Ukrajine. Podľa hovorcu Bieleho domu Johna Kibryho má prísť k rozhovorom vo „vhodnom čase“. Zdá sa však, že Američania to také ľahké mať nebudú.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Hegera a Naďa nebudú voliť ani ich rodičia
  2. Biden opäť vyzýva Kongres
  3. Nastolovanie demokratickej cenzúry
  4. Nastolovanie demokratickej cenzúry

Odmietnutý Biden

„Vhodný čas“ mal podľa Američanov prísť buď tesne pred stretnutím Si Ťin-pchinga s Vladimírom Putinom, alebo tesne po tomto stretnutí. Čína však tak trochu nečakane telefonát z Bieleho domu pre tento moment odmieta. S informáciou prišli agentúry TASR a AP.

Biden aj napriek zjavným komplikáciám trvá na tom, že USA sú úspešnejšie vo vytváraní spojenectiev v porovnaní s ich východnými náprotivkami.

Na druhej strane sveta však dochádza k bližšej spolupráci vo formáte Čína-Rusko a aj vo formáte BRICS.

Okrem toho došlo aj k posunom v prípade Saudskej Arábie a Iránu, teda v prípade krajín, ktoré nečakane uzatvorili mierovú dohodu, sprostredkovanú práve Čínou.

Nešťastná rétorika USA

Problémom v čínsko-amerických vzťahoch je napríklad rétorika predstaviteľov demokratickej americkej administratívy. Biden a jeho ľudia sa z Číny opakovane snažia priamejšie, či nepriamejšie robiť nepriateľa západu.

Čína má však na západe nespochybniteľné obchodné, a možno po novom aj politické záujmy, ktoré si nenechá len tak ohroziť. A čoskoro už spory medzi USA a Čínou nebudú ani zďaleka len o Taiwane.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Strácajú Biden a USA pôdu pod nohami? Čína vraj s Amerikou už hovoriť nechce!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti