eReport.sk
Iveta Bartošová so synom Arturom, foto: profimedia

Syn Bartošovej a Štaidla, Artur dorazil na sociálku. Chcel si zmeniť priezvisko po otčimovi!

Keď sa speváčka Iveta Bartošová vydala za dnes zosnulého Jiřího Pomejeho chcel si Artur zmeniť priezvisko zo Štaidl na Pomeje.

Život sa s Arturom Štaidlom naozaj vôbec nemaznal. Najskôr si prešiel ťažkým detstvom, keď si jeho rodičia nemohli prísť na meno. Neskôr došlo aj na súdy a chlapec žil striedavo u Ivety Bartošovej a Ladislava Štaidla. Nakoniec Artur zostal na všetko úplne sám. Psychicky labilná speváčka spáchala pred siedmimi rokmi samovraždu a jeho otec tento rok v januári zomrel po tom, čo sa nakazil chorobou covid-19.
Keď sa Artur Štaidl v polovici deväťdesiatych rokov narodil, stal sa najsledovanejším dieťaťom českého šoubiznisu.

Takto dnes vyzerá už dospelý Artur. – Foto: instagram

Artur sa narodil až z Ivetinho druhého tehotenstva. Na prvom počatí sa Štaidl s Bartošovou najskôr dohodol. Speváčka si dokonca myslela, že je muzikant z prírastku do rodiny nadšený. Potom, ale Štaidl otočil a na Ivetu naliehal, aby išla na potrat. „Zrejme sa zľakol. Bola som vtedy už vo štvrtom mesiaci a z tých jeho rečí som bola taká vyčerpaná, že som sa nakoniec doplazila do pôrodnice a nechala si to dieťa vziať u pána docenta Bendla,“ uviedla Bartošová v knihe Tretí kráľ Ladislav Štaidl. Bendl bol pritom Štaidlov dobrý kamarát a neskôr na svet priviedol aj Artura.

Oblafla ho

Nejakú dobu po potrate to vyzeralo, že Iveta už nikdy nebude môcť mať deti. A slávny skladateľ vraj trval na tom, že ďalších potomkov už nechce. Speváčka však po bábätku túžila, a preto si dieťa zariadila po svojom. „Ja som verila, že sa stanem matkou, a raz som na Floride Láďu oblafla. Za deväť mesiacov sa narodil Artur,“ priznala po čase Bartošová. Rodinná pohoda netrvala dlho a keď mal Artur dva roky, Bartošová zbalila kufre a od Štaidla odišla. Speváčka začala piť, brať lieky a snažila sa nájsť útechu v náručí iných mužov. Artura vtedy prakticky vychovávala opatrovateľka Golda, ktorá mu z veľkej časti vynahradzovala chýbajúce rodinné zázemie. S Goldou sa ale Bartošová časom nepohodla, a Artur potom trávil čas striedavo s matkou a otcom.

Už dosť napätá situácia sa vyhrotila počas dovolenky v Monaku, kam Artur vyrazil so Štaidlom. Ten sa tam dosť nevyberavo vyjadroval o Bartošovej, čo vtedy malý školák vôbec nedokázal pochopiť. Okamžite to napísal matke, ktorá sa rozhodla konať. Namiesto toho, aby problém vyriešila len so Štaidlom, ozvala sa médiám. „Pán Štaidl poškodzuje psychiku nášho syna,“ povedala vtedy podľa Blesku speváčka. Vtedy žil Artur s otcom v Jevanoch, keď mu Štaidl povedal, aby sa zbalil a vrátil k mame. V tom čase boli ich vzťahy na bode mrazu. Artur potom otcovi nebral telefóny ani nereagoval na jeho správy.

Zobral to do vlastných rúk

V tom čase sa nešťastný mladík vybral na sociálku v Uhříněvsi. „Pýtal sa, či sa nemôže volať Pomeje a či ho otčim nemôže adoptovať. Artur je citlivý a konanie otca ho zrejme veľmi zasiahlo,“ povedala Blesku sociálna pracovníčka Zdeňka Žaludová. „Nechcem od otca nič. Len ospravedlnenie. Ja keby som otcovi niečo podobné vykonal, tiež by som sa ospravedlnil,“ citovala Žaludová Arturove slová a dodala: „Artur je priamy. V mnohom ako by otcovi z oka vypadol,“ doplnila sociálna pracovníčka.

Arturovi sa otčim Pomeje páčil. Mali dobrý vzťah. – Foto: profimedia

Aj keď si Artur s Jiřím Pomejem, niekdajším manželom Ivety Bartošovej, rozumel, nakoniec prišiel aj o neho. Speváčka sa s hercom rozviedla a začala randiť s Domenicom Martuccim. Ani láska s Talianom ale netrvala veľmi dlho a partneri šli čoskoro od seba. Iveta sa z rozchodu zrútila a skončila v nemocnici. To už bola jej psychika veľmi narušená a úrady Artura matke odobrali a zverili ho do starostlivosti Štaidla.

Musím to prežiť!

Každý si môže len domyslieť, aké ťažké to vtedy pre malého Artura muselo byť. Pendloval medzi oboma rodičmi. Bartošová holdovala alkoholu, bola závislá na práškoch a niekoľkokrát sa pokúsila o samovraždu. To sa jej nakoniec bohužiaľ podarilo, v deň narodenín svojho posledného manžela, Jozefa Rychtára, skočila pod vlak v blízkosti svojho domova. Štaidl si preto syna zobral znova k sebe a robil všetko pre to, aby mu po tragédii bolo lepšie. Obaja si k sebe našli cestu a Artur sa navyše skamarátil so svojimi nevlastnými súrodencami.

„Za svoj život som si zvykol, že sa do mňa ľudia budú navážať, alebo s tým budú nejaké problémy. Ak toto nerobia moji blízki priatelia, ktorí mi to nerobia, tak sa s tým nedá nič robiť, a ja to musím nejako prežiť. Prejdem to bez toho, aby som bol naštvaný. Beriem to ako vec, ktorá sa jednoducho deje,“ povedal v rozhovore pre iDNES.cz.

Foto: profimedia


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Syn Bartošovej a Štaidla, Artur dorazil na sociálku. Chcel si zmeniť priezvisko po otčimovi!

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php