eReport.sk
Štefan Hamran a Daniel Lipšic, foto:tasr

Svedok obvinil šéfa NAKA z prijatia úplatku! Advokát Ribár: V hre je dôveryhodnosť polície

Prečo Národná kriminálna agentúra niektoré tvrdenia kajúcnikov rieši, hlavne tie, ktoré sa týkajú ľudí s blízkym vzťahom k opozícii, ale iných sa ani nedotkne? Týždenník Plus 7 dní prišiel pred niekoľkými dňami so zaujímavou informáciou o istom spolupracujúcom svedkovi Miroslavovi Janebovi. Na výpovedi tohto svedka, mimochodom zatknutého za podieľanie sa na vražde, stálo napríklad obvinenie podnikateľa Zoroslava Kollára. NAKA riešila viaceré Janebove výroky, no jeden vôbec. Tvrdenie o úplatku 250 tisíc eur pre vyšetrovateľov NAKA, z ktorých jeden dnes stojí na jej čele, ostalo nepovšimnuté. Zaujímavosťou taktiež je, že príslušníci NAKA, ktorí Janebu vypočúvali, sú v podstate presne tí, ktorí mali podľa neho zobrať úplatok.

„Vyšetrovatelia Sivoková, Mašin a jeho najlepší kamarát Daňko zobrali od mafiána Doru 250-tisíc,“ uviedol Janeba vo výpovedi v januári 2021, od kedy ostal tento výrok nepovšimnutý a pravdepodobne ani nikdy nemal uzrieť svetlo sveta. Janeba pri tom v ďalšej časti výpovede priblížil aj ďalšie detaily: „Po odovzdávke peňazí bol Dora na poľovačke, kde hovoril, že je všetko vybavené a nie je sa čoho báť.“ Uvedený mafián Dora sa mal pri zadržaní dokonca smiať s istotou, že sa čoskoro vráti domov.

Zamietli to pod koberec?

Podozrenie, že NAKA selektívne niektoré Janebove výroky riešila a iné zamietla pod koberec podčiarkuje aj fakt, že pod zápisnicou z výsluchu Janebu je podpísaný práve vyšetrovateľ Ľubomír Daňko a Adriana Sivoková je v nej uvedená ako prítomná. Pri takejto závažnej okolnosti, kedy kajúcnik počas výsluchu obviní z korupcie vyšetrovateľov, ktorí výsluch vedú, mali by výsluch podstúpiť nezaujatej osobe. To sa však nestalo, keďže na neskorších zápisniciach sú uvedené opäť tie isté mená vyšetrovateľov. Prístup k Janebovým výpovediam mal mať dokonca aj tretí vyšetrovateľ, ktorí mal podľa Janebu zobrať úplatok – Štefan Mašin.

Daňko sa stal rok po Janebovej výpovedi riaditeľom NAKA

Podobne ako vyšetrovateľ Ján Čurilla, Daňko sa stal ďalšou kontroverznou osobou v orgánoch činných v trestnom konaní, ktorú po odhalení podozrení záhadným spôsobom povýšili. Daňko to dokonca dotiahol až na riaditeľa NAKA, pri čom o vyšetrovaní, alebo aspoň prešetrovaní Janebových výrokov o jeho osobe prakticky neexistuje žiadny záznam. Je teda otázne, či vôbec nejaké prebieha.

„Úrad inšpekčnej služby v tejto veci nebude konkretizovať ani sprístupňovať informácie, ktoré sú, respektíve môžu byť predmetom jeho záujmu v súvislosti s plnením úloh vyplývajúcich zo zákona. Zverejnením by mohlo dôjsť k zmareniu alebo k podstatnému sťaženiu služobnej činnosti,“ nechcela príliš konkretizovať policajná inšpekcia. Mašin síce už obvinený je, ale v inej kauze spolu s vyšetrovateľmi známymi ako „čurillovci“.

Ribár sa vyšetrovateľov zastal, avšak nerozumie, prečo to zametajú pod koberec

Skúsený advokát Martin Ribár si myslí, že uvedení vyšetrovatelia NAKA úplatok nezobrali: „Môj názor je, keďže týchto vyšetrovateľov poznám z výkonu advokátskej praxe, že takýto úplatok nezobrali. Takýto úplatok vo výške 250 tisíc eur sa nedá len tak ľahko zatajiť.“

Mohlo by vás zaujímať:

  1. nezaradený poslanec parlamentu SR Peter Pellegrini
  2. Robert Fico
  3. Šéf parlamentu Boris Kollár (Sme rodina).

O to viac však Ribár nerozumie, prečo sa uvedený výrok riadne nevyšetruje. „Uvedené vzbudzuje niekoľko zásadných otázok. V hre je totižto aj dôveryhodnosť polície,“ pokračuje Ribár v najnovšom videu poukazujúc hlavne na fakt, že Janebove tvrdenia boli použité v desiatkach trestných vecí, zatiaľ čo toto konkrétne tvrdenie ostalo až príliš podozrivo absolútne nedotknuté. „Otázkou je, akým spôsobom polícia preveruje takéto tvrdenia a podozrenia Janebu,“ dodal Ribár.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Svedok obvinil šéfa NAKA z prijatia úplatku! Advokát Ribár: V hre je dôveryhodnosť polície

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti