eReport.sk
lovenský premiér Ľudovít Ódor (horný rad druhý sprava) pózuje počas spoločného fotenia na druhom summite Európskeho politického spoločenstva (EPC), foto:tasr/ap

Máme si vybrať? Ódor po rokovaní so Zelenským: Buď sme na strane agresie, alebo na strane spájania!

Máme si vybrať? Je dôležité vyslať signál, že v tejto ťažkej dobe nemôže byť nikto neutrálny, povedal slovenský premiér Ľudovít Ódor vo štvrtok na summite lídrov európskych krajín v Moldavsku.

„Je ťažké stáť pomimo, buď sme na strane agresie, alebo na strane spájania sa,“ uviedol premiér pred novinármi po summite Európskeho politického spoločenstva (EPC), ktoré združuje takmer 50 krajín.

Máme si vybrať?

Na podujatí hovoril aj s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. „Ako nový premiér novej vlády som sa ho snažil ubezpečiť, že postoj Slovenska voči Ukrajine sa nemení,“ povedal Ódor, podľa ktorého bolo pri rokovacom stole vidieť, akú veľkú podporu má Zelenskyj aj zo strany iných krajín.

„Buď sme na strane agresie, alebo na strane spájania“

Summit sa konal pri obci Bulboaca v Moldavsku, ležiacej približne 20 kilometrov od hraníc s Ukrajinou. „Je to pekný signál pre tieto krajiny, že nám nie je ľahostajné, čo sa tu deje, a budeme pre nich dobrým partnerom,“ zdôraznil Ódor. K témam rozhovorov patrili možnosti podpory aj v ekonomickej oblasti. Účastníci tiež intenzívne diskutovali o hybridných hrozbách, uviedol premiér s tým, že boje sa dejú aj formou dezinformácií a propagandy, ktoré sú zamerané na „najslabšie články v regióne“.

Ódor po rokovaní so Zelenským

Ódor okrem toho označil za „celkom osviežujúce“, že ambíciou summitu nebolo prijať záverečné vyhlásenie. Na ktorom sa všetci zhodnú, pretože by to trvalo dlho. Účastníci tak mohli využiť túto platformu na bilaterálne stretnutia a neformálne rozhovory. Tie sa týkali najmä možností, ako pomôcť krajinám na spoločnom kontinente, ktoré môžu byť ohrozené alebo sa stať ďalším cieľom vojenských aktivít či propagandy.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ukrajina má dôkazy, že na deportáciách ukrajinských detí, rukojemníkov z radov civilistov i vojnových zajatcov sa priamo podieľajú aj bieloruské orgány.
  2. Rusko žiada Medzinárodný súdny dvor
  3. Slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Wlachovský, Foto: tasr
  4. Stoltenbergov apel z Bruselu

Európske politické spoločenstvo je zoskupenie 47 krajín, členov EÚ aj štátov mimo Únie. Vzniklo z iniciatívy francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona. Prvý summit EPC sa uskutočnil vlani v októbri v Prahe, najbližší bude v októbri 2023 v španielskej Granade.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Máme si vybrať? Ódor po rokovaní so Zelenským: Buď sme na strane agresie, alebo na strane spájania!

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php