eReport.sk
Sunak a jeho strana mieria k zdrvujúcej porážke
Britský premiér Rishi Sunak. Foto: tasr/ap

Sunak so Zelenským: Veľká Británia dodá Ukrajine protilietadlové rakety a drony pre Ukrajinu


Sunak so Zelenským: Spojené kráľovstvo v pondelok oznámilo, že dodá Ukrajine veľký počet protilietadlových rakiet a stovky bojových dronov. TASR informácie prevzala z agentúr AFP a DPA. Oznámil to úrad britského premiéra ešte pred tým, než predseda vlády Rishi Sunak privítal v pondelok vo vidieckom sídle britských premiérov Chequers ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. TASR správu prevzala z webovej stránky stanice BBC.

Sunak povedal, že Zelenskyj je prvým lídrom inej krajiny, ktorého od svojho nástupu do úradu premiéra privítal v Chequers. Tiež pripomenul, že bývalý britský premiér Winston Churchill v priestoroch tohto sídla absolvoval množstvo svojich prejavov počas druhej svetovej vojny.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Kyjevu príde balík z Nemecka. Bude vojenský a naozaj štedrý
  2. Macron, vpravo, a Zelenskyj
  3. Pápež spomínal na Benedikta XVI.
  4. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas súkromnej audiencie s pápežom Františkom 13. mája 2023 vo Vatikáne.

Rozhodujúci vzdor Ukrajiny

„Toto je rozhodujúca chvíľa vo vzdore Ukrajiny voči hroznej útočnej vojne, ktorú si nevybrala a ani nevyprovokovala,“ povedal predseda britskej vlády Rishi Sunak

Drony, ktoré británia dodá Ukrajine, majú mať podľa Londýna dolet viac než 200 kilometrov. Britská strana už vo štvrtok 11. mája potvrdila, že Ukrajine dodá strely dlhého dosahu Storm Shadow. .

Znepokojené Rusko

Britské ministerstvo obrany v pondelok uviedlo, že viaceré drony zaútočili 3. mája na vojenské letisko pri obci Sešča v ruskej Brianskej oblasti. Údajne poškodili transportné lietadlo typu An-124. To podľa ministerstva znepokojuje Rusku v súvislosti so systémami protivzdušnej obrany.

Letisko leží približne 150 kilometrov od hraníc s Ukrajinou. Podľa ministerstva je dôležitým uzlom pre ruské transportné vojenské letectvo. Takisto odtiaľ štartujú tzv. kamikadze drony útočiace na ciele na Ukrajine.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Sunak so Zelenským: Veľká Británia dodá Ukrajine protilietadlové rakety a drony pre Ukrajinu

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: