tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Mária Kolíková Foto: FB MK

Sudkyňa Jelinková Dudzíková: Peniaze sú silnejšie ako zákon! Kolíková nie veľmi dbá na zákonnosť

Krajská sudkyňa Dana Jelinková Dudzíková vo svojom najnovšom blogu poukazuje na možnú nezákonnosť legislatívneho procesu, súvisiacu s reformou súdnej mapy, predkladanou ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou (SaS). Ako už vieme, jeden z ťažiskových zákonov reformy, konkrétne zrušenie krajských súdov a zriadenie mestských súdov v Bratislave a v Košiciach, parlamentom neprešiel. A Jelinková Dudzíková tvrdí, že sa tento návrh zákona ministerka snaží presadiť ako doplnok k iným zákonom. Stále však platí, že neschválený návrh môže ministerka vrátiť do parlamentu až 6 mesiacov od jeho odmietnutia parlamentom vo februári 2022.

„Pani ministerka Kolíková však nie veľmi dbá na zákonnosť legislatívneho procesu. Čas kvapí a peniaze z Fondu obnovy sú silnejšie ako zákon. Preto prišla s nápadom opätovne predložiť neschválené zákona cez prílepky k inému návrhu zákona, ktorý parlamentom prešiel. Nazvala to technickým riešením,“ myslí si Jelinková Dudzíková.

Zvláštna reakcia Mazáka

Jelinková Dudzíková v blogu preberá taktiež rozhodnutie ústavného súdu týkajúce sa zákonnosti legislatívneho procesu, ktoré jej tvrdeniam skôr nahráva. Na druhej strane však upozorňuje aj na vyjadrenie šéfa súdnej rady Jána Mazáka, ktorý si myslí, že v záujme dobrej veci nie všetko musí byť vždy v súlade s kostolným poriadkom: „Neštandardné situácie sa riešia neštandardnými metódami. Šťastný z toho nie som, je to možno aj spochybniteľné, ale zákon takýto prílepok pripúšťa, ak vecne súvisí. A v tomto prípade existuje vecný súvis, a preto je to tolerovateľné.“

Nefunkčný francúzsky model?

Krajská sudkyňa zároveň upozorňuje, že Kolíkovej odvolávanie sa na inšpiráciu vraj fungujúcim francúzskym modelom nemusí byť zrovna šťastnou voľbou. Aj francúzsky model, zdá sa, má svoje muchy.

„Na jeseň roku 2021 a na prelome rokov 2021-2022, keď pani Kolíková odkazovala na prosperujúci model francúzskej súdnej reformy, sa konal najmasívnejší štrajk tisícok francúzskych sudcov a zamestnancov súdov v histórii Francúzska. kritizujúci nedôstojné podmienky, nedostatok sudcov (chýba im cca 1500 sudcov) a finančnú poddimenzovanosť rozpočtových prostriedkov určených na súdnictvo. Upozorňovali na prieťahy, ktoré nevedia odstrániť za existujúceho stavu nedostatku ľudí a vybavenia,“ uvádza Jelinková

„Tieto udalosti nadväzovali na samovraždu mladej francúzskej sudkyne Charlotte, ktorá si siahla na život v auguste 2021. Situácia na francúzskych súdoch nie je stále stabilizovaná a ešte aj v týchto dňoch sa vynárajú správy o tom, ako je potrebné problémy francúzskeho súdnictva sanovať,“ vysvetľuje sudkyňa. Osud Kolíkovej návrhov je momentálne v rukách času a ten ukáže aj nám, či jej zjavná snaha obísť legislatívny proces vyjde, aj politicky, aj právne, alebo nie.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Sudkyňa Jelinková Dudzíková: Peniaze sú silnejšie ako zákon! Kolíková nie veľmi dbá na zákonnosť

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku