eReport.sk
Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka počas brífingu.
Maroš Žilinka. Foto: tasr

Desiatky sudcov sa mali zastať Žilinku: Nemôžeme sa prizerať devastácii právneho štátu!

Internetom začalo kolovať vyhlásenie, podľa ktorého sa generálneho prokurátora Maroša Žilinku malo zastať viacero sudcov.

Autorkou vyhlásennia je sudkyňa Okresného súdu Bratislava I Dana Jelinková Dudzíková a otvorený list zverejnila na blogu portálu Denníka N.

Kritizovaný paragraf

Samotný kritický list si berie na paškál súčasné dianie okolo generálnej prokuratúry. Kameňom úrazu je podľa Dudzíkovej správanie niektorých politikov po tom, ako generálna prokuratúra zrušila obvinenie v ostrosledovanom prípade okolo exsiskára Vladimíra Pčolinského. Žilinkov úrad totiž použil kritizovaný paragraf 363, ktorým ako mimoriadnym opravným prostriedkom bývalého riaditeľa SIS zbavil obvinenia.

„Z hľadiska ďalšieho udržania demokratických istôt v právnom štáte považujeme za neakceptovateľné snahy výkonnej a zákonodarnej moci o účelové zmeny zákonných inštitútov slúžiacich na ochranu zákonnosti bez akejkoľvek predchádzajúcej odbornej diskusie,“ píše sudkyňa v blogu. Naráža tak na kritiku niektorých koaličných politikov, ktorí uvažujú, že by sa mal kontroverzný paragraf určitým spôsobom z legislatívy vypustiť alebo pozmeniť.

„Ako sudcovia považujeme za absolútne neprijateľnú verejnú degradáciu riadne odôvodnených rozhodnutí generálnej prokuratúry zo strany jej podriadených zložiek justičných orgánov a osôb zodpovedných za výkon svojej funkcie priamo generálnemu prokurátorovi,“ píše sa ďalej vo vyhlásení.

Viac o kritizovanom paragrafe tu:

  1. Lekári otvorili pandorinu skrinku
  2. Kto mlčí, ten svedčí..

Smerovanie k totalite?

„Aktuálne útoky na generálneho prokurátora a politické snahy o zmenu právnej normy iba z dôvodu individuálnych rozhodnutí generálnej prokuratúry v rozpore so spoločenským očakávaním, ktoré je však výrazne formované dlhodobou kampaňou mienkotvorných médií, vyplývajúcou zo subjektívnych názorov úzkeho spektra verejnosti s nedostatočným právnym vedomím, považujeme za mimoriadne nebezpečne podkopávajúce základné istoty občanov v demokratickej spoločnosti a to bez ohľadu na to, či sú motivované snahou o zneužitie moci na politické ciele, alebo iba dôsledkom nevedomosti a nekompetentnosti tých, ktorí takýmito krokmi ohrozujú fungovanie právneho štátu,“ píše sa v blogu. Kurióznym je fakt, že kritika sudcov je adresovaná na niektoré médiá a pritom vyhlásenie šíria práve jedným z kanálov vyššie spomínaného média.

„Majúc na zreteli základné princípy právneho štátu považujeme za potrebné upozorniť na riziko, že celospoločenská akceptácia a politická podpora takéhoto stavu nebezpečne smeruje k totalitnému režimu, nastolenie ktorého nie je v záujme žiadneho občana spoliehajúceho sa v 21. storočí na ochranu svojich práv ústavnými orgánmi  fungujúcimi v slobodnom demokratickom zriadení,“ uzavrela Dudzíková vo vyhlásení.

Počet podpisov nezverejnila

Zaujímavým je aj úvod a záver listu. Dudzíková píše vraj v mene sudcovskej obce, no ťažko povedať koľko ich vyhlásenie v skutočnosti podporilo. „My, podpísaní sudcovia SR, viazaní zloženým sľubom sudcu, sa nemôžeme nečinne prizerať devastácii právneho štátu, ku ktorej dochádza aj verejne prezentovanou absolútnou neúctou politickej moci a značnej časti médií voči osobe generálneho prokurátora Slovenskej republiky, ktorá sa prejavuje faktickými výzvami k nerešpektovaniu jeho kompetencií ako ústavného orgánu ochrany zákonnosti, chrániaceho práva a zákonom chránené záujmy všetkých fyzických a právnických osôb, ako aj štátu,“ napísala na úvod vyhlásenia Dudzíková.

Síce vo vyhlásení stojí, že ho podporili desiatky sudcov, či to tak naozaj je, nevedno. Môžeme len veriť Dudzíkovej slovám. Samotné deklarované podpisy totiž pri rozhorčenom texte zatiaľ chýbajú. „Celkový počet podporných podpisov bude zverejnený dodatočne,“ sľubuje sudkyňa v závere vyhlásenia.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Desiatky sudcov sa mali zastať Žilinku: Nemôžeme sa prizerať devastácii právneho štátu!

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php