Inštitút kajúcnikov sa v poslednom období na Slovensku stal jedným z hlavných nástrojov vyšetrovateľov a prokurátorov pri objasňovaní trestnej činnosti v mediálne najsledovanejších kauzách. Ľudovít Makó, František Imrecze, Bernard Slobodník, Michal Suchoba či František Böhm sú najznámejší z kajúcnikov, ktorých pozná aj širšia verejnosť. Podľa sudcu Krajského súdu v Bratislave Petra Šamka však režim „továrne na výrobu kajúcnikov“ nie je správny a vyšetrovatelia by sa mali vrátiť k hľadaniu ďalších dôkazov.
Dôvodov pre ukončenie systému kajúcnikov je podľa sudcu viacero. „V určitých prípadoch ide o právo a spravodlivosť a vtedy sa nesmie mlčať. Tento výrok nedávno povedal súčasný špeciálny prokurátor. A má pravdu. Sú veci, pri ktorých je povinnosťou nezostať ticho. Treba o nich hovoriť a to prípadne aj opakovane,“ začal svoj rozsiahly text na portáli Právne listy Peter Šamko.
No aj keď súhlasil s výrokom Daniela Lipšica, na vec sa pozrel z úplne opačného uhla. „Podstatou trestného konania je odhaľovanie trestných činov a ich páchateľov. Mali by sme sa však konečne zamyslieť nad tým, či systém „výroby“ kajúcnikov a zúženie dokazovania v trestnom konaní spravidla len na získanie priznania obvineného prostredníctvom väzby je skutočne ten správny spôsob, ako chceme nastoľovať právo a spravodlivosť. V právnom štáte by účel nemal svätiť prostriedky,“ zamyslel sa sudca.
Systémové vytváranie kajúcnikov
Poukázať pritom chcel na – podľa neho – nesprávnosť pretrvávajúceho názoru v niektorých odborných kruhoch ako aj v médiách, ktoré priznanie obvineného neustále stotožňujú s pravdou, respektíve so zisteným skutkovým stavom. „Rovnako tak je motívom na napísanie tohto článku aj poukázanie na systémové vytváranie reťaze kajúcnikov, ktorá deformuje dokazovanie v trestnom práve a vrhá tieň aj na prípadné pravdivé priznanie obvineného. Nezriedka to totiž vyzerá tak, že orgány činné v trestnom konaní nejdú tam, kde ich privedú dôkazy, ale dôkazy idú tam, kam ich pošlú orgány činné v trestnom konaní,“ uviedol Šamko.
Nepozdáva sa mu, že ani pre orgány činné v trestnom konaní a ani pre médiá neznamená popieranie viny zo strany obvineného to, že by išlo o jasný dôkaz o nevine obvineného v tom smere, že by sa nestal skutok uvedený v uznesení. Avšak pri opačnej situácii je priznanie obvineného a jeho „premena“ na kajúcnika vnímané ako dôkaz pravdy.
„Ide o nepochopiteľné glorifikovanie priznania obvineného, nakoľko výpoveď obvineného je len jeden z dôkazných prostriedkov, obsah výpovede obvineného vôbec nemusí byť pravdivý, respektíve nemusí byť pravdivý v celej svojej šírke. Priznanie obvineného, prípadne popieranie obvineného preto nemožno stotožňovať so zisteným skutkovým stavom o ktorom nie sú dôvodné pochybnosti,“ vyhlásil Šamko s tým, že dôležitým sa takto stáva počet a nie kvalita získaných výpovedí.
Najznámejším slovenských kajúcnikom je Ľudovít Makó, ktorý vypovedal proti vplyvným osobám vo viacerých kauzách. – Foto: tasr
Motívy k falošnému priznaniu
„Pričom prípadné rozpory vo výpovediach sa automaticky označujú za marginálne, nepodstatné, či pochopiteľné vzhľadom k plynutiu času. V niektorých rozhodnutiach orgány činné v trestnom konaní označujú dokonca výpoveď kajúcnika za nespochybniteľný dôkaz a to aj za situácie, že ho nikto ďalší nepotvrdzuje, že je rozporný, že si odporuje aj s predchádzajúcimi výpoveďami toho istého kajúcnika a podobne,“ vysvetlil.
Upozorňuje, že už len tieto okolnosti vzniku kajúcnikov by mali nabádať k opatrnosti pri hodnotení ich výpovedí. „Avšak tu ide zjavne o spôsob „výroby“ kajúcnikov v podmienkach obmedzenia ich osobnej slobody, čo už samo o sebe hraničí s určitou formou nátlaku na vôľu obvineného, aby spolupracoval,“ doplnil.
Zdôraznil, že existujú rôzne motívy, ktoré môžu viesť obvineného k falošnému priznaniu. Uvádza snahu vyhnúť sa väzbe, zníženie či podmienenie trestu či ochrana majetku rodinných príslušníkov. „Je skutočne náhoda, že sa kajúcnici rodia takmer výhradne len v podmienkach väzby, či cely policajného zaistenia? Alebo inak, existuje nejaký kajúcnik v mediálne známych kauzách, ktorý by nebol na slobode?“ kladie si rečnícku otázku.
„Prečo by sa obvinený nemal priznať k tomu čo je uvedené v uznesení o vznesení obvinenia, bez ohľadu na to, či je to pravda, a udať aj iné osoby, keď vie, že sa tak dostane na slobodu a navyše možno skončí len s podmienkou?“ pokračuje v dopytovaní sa Šamko.
Za sudcu vymenoval Petra Šamka ešte v roku 2008 prezident Ivan Gašparovič. – Foto: tasr
Treba brániť zákonnosť
Ďalej píše, že už to nie sú ojedinelé prípady, ale ide o cielený prístup uplatňovaný v trestnom práve. Podľa neho ide o sústavne systematicky budovaný systém, ktorý je založený na hromadení kajúcnikov a zároveň je od kajúcnikov závislý, pretože na svoje prežitie potrebuje produkovanie ďalších a ďalších obvinených.
„Absolútne nemožno považovať za správny taký postup vo vyšetrovaní, ktorého hlavnou úlohou je zabezpečiť priznávajúcu výpoveď obvineného, a to ani v prípade, ak by bola pravdivá, a tak zároveň dosiahnuť aj potvrdenie výpovede kajúcnika (t. j. iného obvineného), ktorý ho vo svojej výpovedi udal,“ priblížil sudca s tým, že výpoveď kajúcnika má byť začiatkom dokazovania a nie jeho koncom.
Na špeciálneho prokurátora sa valí jeden problém za druhým:
„Preukazovanie sily zo strany orgánov činných v trestnom konaní je základom súčasného trestného procesu a preto ak niečo treba brániť, tak je to zákonnosť, logické myslenie a zdravý rozum v trestnom práve a nie vybraných jednotlivcov, ktorí sa cítia dotknutí, že si niekto dovoľuje kontrolovať ich prácu,“ zakončil Šamko.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Sudca sa obul do „továrne na kajúcnikov“: Nepochopiteľne glorifikujeme priznania obvinených!