eReport.sk
Európania hromadne prchajú zo Sudánu, kde prebiehajú ťažké boje.
V Sudáne v polovici apríla vypukli boje. Foto: tasr

Sudán je vo vojne. Spojené štáty sú ochotné pomôcť s prímerím

Spojené štáty sú stále pripravené robiť sprostredkovateľa medzi bojujúcimi stranami v Sudáne, no tie to musia myslieť vážne s prímerím. Uviedlo to vo štvrtok americké ministerstvo zahraničných vecí, informuje TASR podľa správy agentúry AFP.

Sudánska armáda tento týždeň pozastavila svoju účasť na rokovaniach o prímerí v Saudskej Arábii.

„Ihneď ako dajú sily svojim konaním najavo, že to myslia vážne s dodržiavaním prímeria, budú Spojené štáty a Saudská Arábia pripravené pripravené obnoviť pozastavené rokovania o nájdení riešenia konfliktu,“ uviedol hovorca amerického rezortu diplomacie.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Bojujúce strany v Sudáne
  2. LGBTI, homofóbia, dúha, transparent
  3. Európania hromadne prchajú zo Sudánu, kde prebiehajú ťažké boje.
  4. Európania hromadne prchajú zo Sudánu, kde prebiehajú ťažké boje.
  5. Rada OSN pre ľudské práva (UNHRC) vo štvrtok schválila rezolúciu, ktorá upozorňuje na rastúci počet úmrtí civilistov a porušovanie ľudských práv v Sudáne

V Sudáne už od polovice apríla prebiehajú ťažké boje medzi armádou vedenou generálom Abdalom Fattáhom Burhánom a polovojenským zoskupením Sily rýchlej podpory (RSF), na čele ktorého stojí Burhánov bývalý zástupca, generál Muhammad Hamdán Daklú. Politická kríza však sužuje Sudán od roku 2021, keď sa Burhán a Daklú po vojenskom prevrate spoločne chopili moci.

Sudánska armáda zaútočila na základne

Sudánska armáda v stredu zaútočila na základne znepriatelených polovojenských síl. Krátko predtým oznámila, že pozastavuje svoju účasť na rokovaniach o prímerí a obvinila RSF z porušenia prímeria, ktorého cieľom bolo dopraviť do oblastí bojov pomoc civilistom.

Hovorca amerického ministerstvo zahraničných vecí uviedol, že doterajšie prímeria vážnym spôsobom porušovali obe strany.

„Tieto porušovania nás ako sprostredkovateľa rokovaní prinútili vážne pochybovať o tom, či sú strany pripravené prijať kroky potrebné na splnenie záväzku prijatého v mene sudánskeho ľudu,“ dodal hovorca.        

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Sudán je vo vojne. Spojené štáty sú ochotné pomôcť s prímerím

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php