eReport.sk
Európania hromadne prchajú zo Sudánu, kde prebiehajú ťažké boje.
V Sudáne v polovici apríla vypukli boje. Foto: tasr

USA a Saudská Arábia vyzývajú na predĺženie prímeria v Sudáne

USA a Saudská Arábia v nedeľu vyzvali strany bojujúce v Sudáne, aby predĺžili prímerie. Jeho platnosť má vypršať v pondelok o 21.45 h miestneho času. Ani toto prímerie, sprostredkované Spojenými štátmi a Saudskou Arábiou – podobne ako iné dohody o zastavení paľby uzavreté pred ním – nezastavilo boje v hlavnom meste Chartúm a na iných miestach krajiny.

USA a Saudská Arábia uznali, že prímerie „síce nie je nedokonalé, ale napriek tomu uľahčí poskytovanie naliehavo potrebnej humanitárnej pomoci sudánskemu ľudu“. Uvádza sa to vo vyhlásení citovanom agentúrou AP.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

  1. Čaputová šokuje
  2. Monika Beňová Ukrajina

Obnovené zrážky

Agentúra dodala, že miestni obyvatelia v nedeľu hlásili obnovenie sporadických zrážok v častiach priľahlého mesta Omdurmán, kde zaznamenali prelet armádnych lietadiel nad mestom. Boje hlásili aj v al-Fašíre, hlavnom meste provincie Severný Dárfúr.

USA a Saudská Arábia v inom vyhlásení obvinili regulárnu armádu a polovojenské Sily rýchlej podpory (RSF) z porušovania prímeria a uviedli, že to „výrazne bráni poskytovaniu humanitárnej pomoci a obnoveniu základných služieb“.

Letecké útoky

Vo vyhlásení sa spomínajú letecké útoky armády vrátane jedného, pri ktorom v sobotu v Chartúme údajne zahynuli najmenej dvaja ľudia. RSF zasa obsadzovali civilné domy, súkromné podniky a verejné budovy a rabovali niektoré obydlia.

„Obe strany sprostredkovateľom povedali, že ich cieľom je deeskalácia, aby sa uľahčila humanitárna pomoc a nevyhnutné opravy. Ale obe strany sa pripravujú na ďalšiu eskaláciu,“ uvádza vyhlásenie.

Patová situácia

Konflikt v Sudáne sa dostal do patovej situácie. Po šiestich týždňoch bojov totiž nebola ani jedna strana schopná zasadiť druhej strane rozhodujúci úder.

Boje medzi jednotkami armádneho veliteľa Abdala Fattáha Burhána a jeho bývalého zástupcu Muhammada Hamdána Daklúa, ktorý vedie polovojenské RSF, vypukli 15. apríla. Odvtedy si vyžiadali vyše 1000 obetí a stovky zranených.

Sudán bol aj pred bojmi jednou z najchudobnejších a politicky najmenej stabilných krajín sveta. V dôsledku predošlých kríz v ňom už vtedy bolo vnútorne vysídlených 3,7 milióna obyvateľov.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

USA a Saudská Arábia vyzývajú na predĺženie prímeria v Sudáne

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php