eReport.sk
Bojujúce strany v Sudáne
Zničený Chartúm. Foto: tasr/ap

Konflikt v Sudáne neutícha. Bojujúce strany sa však pokúsia ochrániť civilistov a zabezpečia pomoc

Bojujúce strany v Sudáne podpísali záväzok, že v rámci pokračujúceho ozbrojeného konfliktu budú dodržiavať humanitárne zásady. Táto dohoda bola dosiahnutá vo štvrtok neskoro večer na rokovaniach v saudskoarabskej Džidde, informovala v piatok agentúra AFP.

Dohoda zaväzuje obe strany sudánskeho konfliktu, aby zaistili ochranu pre civilistov a ich bezpečný prechod, aby mohli opustiť oblasti aktívnych bojov smerom, ktorý si sami zvolia.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Americký diplomatický konvoj sa v Sudáne dostal pod paľbu. Pri incidente nikto neutrpel zranenia, uviedol v utorok americký minister zahraničných vecí Antony Blinken.
  2. Americký prezident Joe Biden prijal pozvanie od britského kráľa Karola III. na návštevu Spojeného kráľovstva. V stredu to oznámil Biely dom,
  3. Európania hromadne prchajú zo Sudánu, kde prebiehajú ťažké boje.
  4. V Sudáne to stále vrie
  5. Scholz cestuje do Etiópie
  6. Európania hromadne prchajú zo Sudánu, kde prebiehajú ťažké boje.

Obe strany v dokumente sľubujú, že umožnia prísun humanitárnej pomoci, ktorá je po rabovaní a útokoch v Sudáne viac ako potrebná, doplnila AFP.

Deklarácia o prímerí

Deklarácia vyzýva aj na obnovenie dodávok elektriny, vody a ďalších základných služieb, na stiahnutie bezpečnostných síl z nemocníc a dôstojné pochovávanie mŕtvych.        

„Toto nie je prímerie. Ide o potvrdenie ich záväzkov vyplývajúcich z medzinárodného humanitárneho práva, najmä pokiaľ ide o zaobchádzanie s civilistami a potrebu vytvoriť priestor pre pôsobenie humanitárnych organizácií,“ povedala nemenovaná americká diplomatka zúčastňujúca sa na rokovaniach v Džidde.

Dodala však, že obe strany konfliktu zostávajú v diskusiách „dosť vzdialené“. Zároveň informovala, že v Džidde bol na prerokovanie predložený návrh na vyhlásenie nového desať dní trvajúceho prímeria, ktoré by následne viedlo k rokovaniam o dlhodobejšom ukončení bojov.

Boje v Sudáne vypukli v polovici apríla

Iný nemenovaný diplomat informoval, že rokovania v Džidde sú „veľmi tvrdé“, a podľa AFP si diplomati a experti kladú otázku, či si obe strany skutočne želajú mier, alebo im ide len o porážku nepriateľa.

Boje v Sudáne vypukli v polovici apríla, keď polovojenské sily, ktoré založil a dal vycvičiť bývalý diktátor Umar Bašír, odmietli byť začlenené do armády v súlade s plánom prechodu k civilnej vláde.

Konflikt medzi regulárnou armádou, ktorej velí generál Abdal Fattáh Burhán, a polovojenskými jednotkami pod velením Muhammada Hamdána Daklúa si vyžiadal už vyše 750 obetí na životoch a stovky ranených.

Spojené štáty minulý týždeň sprostredkovali dočasné prímerie v konflikte a po jeho vypršaní pohrozili bojujúcim stranám sankciami.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Konflikt v Sudáne neutícha. Bojujúce strany sa však pokúsia ochrániť civilistov a zabezpečia pomoc

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php